No longer deliverable by the manufacturer
Dimensions and size
| Length | 608 | mm |
Specifications
| External Toothing wheel side | 22 |
| External Toothing differential side | 22 |
| Number of Teeth, ABS ring | 29 |
| ABS-Ring Diameter | 78 mm |
| Seal Ring Diameter | 52 mm |
| Wheel-sided joint diameter | 81 mm |
| Transmission-sided joint diameter | 76 mm |
| Thread Size | M20x1.5 |
| Exchange Part | |
| Supplementary Article/Supplementary Info 2 | with nut |
Shipping Details
| Weight | 5.224 Kg |
| Customs Code | 870850 |
| Country of Origin | Germany |
No longer available
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
OPEL
3 74 178
3 74 211
374737
90 350 865
90 444 327
90540520
90542781
QUINTON HAZELL
T387A1
SPIDAN
TrakMotive
30-0519
Fit Vehicles
OPEL
31 vehicles
ASTRA
1991 - 2001
VECTRA
1988 - 1995
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| VECTRA A (J89) 1.6 (F19, M19) | 1988-09 - 1993-05 | 60 | 82 | 1598 | |
| VECTRA A (J89) 1.6 i (F19, M19) | 1988-09 - 1995-11 | 55 | 75 | 1598 | |
| VECTRA A (J89) 1.6 i (F19, M19) | 1993-09 - 1995-11 | 55 | 1598 | ||
| VECTRA A Hatchback (J89) 1.4 S (F68, M68) | 1988-04 - 1992-06 | 55 | 1389 | ||
| VECTRA A (J89) 1.4 S (F19, M19) | 1988-09 - 1992-06 | 55 | 1389 | ||
| VECTRA A Hatchback (J89) 1.6 i (F68, M68) | 1993-09 - 1995-11 | 55 | 1598 | ||
| VECTRA A Hatchback (J89) 1.6 i Cat (F68, M68) | 1988-09 - 1995-11 | 55 | 75 | 1598 | |
| VECTRA A Hatchback (J89) 1.6 S | 1988-09 - 1993-05 | 60 | 82 | 1598 |
VAUXHALL
3 vehicles
CAVALIER
1988 - 1995
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CAVALIER Mk III Hatchback (J89) 1.6 i | 1988-09 - 1995-11 | 55 | 75 | 1598 | |
| CAVALIER Mk III Saloon (J89) 1.4 S | 1988-09 - 1995-11 | 55 | 75 | 1389 | |
| CAVALIER Mk III Saloon (J89) 1.6 i | 1988-09 - 1995-11 | 55 | 75 | 1598 |
Alternatives
€16.71
Dispatch on next business day
€61.76
Dispatch on next business day
€95.15
dispatch in 28 business days