No longer deliverable by the manufacturer
Dimensions and size
| Length | 950 | mm |
Specifications
| External Toothing wheel side | 22 |
| External Toothing differential side | 22 |
| Number of Teeth, ABS ring | 29 |
| ABS-Ring Diameter | 78 mm |
| Seal Ring Diameter | 52 mm |
| Wheel-sided joint diameter | 86 mm |
| Transmission-sided joint diameter | 82 mm |
| Thread Size | M20x1 |
| Exchange Part | |
| Supplementary Article/Supplementary Info 2 | with nut |
Shipping Details
| Weight | 6.043 Kg |
| Customs Code | 870850 |
| Country of Origin | Spain |
No longer available
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
GSP
OPEL
3 74 188
3 74 210
374304
374738
90 350 905
90 444 328
90540523
90542782
QUINTON HAZELL
T386A1
SPIDAN
Fit Vehicles
OPEL
31 vehicles
ASTRA
1991 - 2001
VECTRA
1988 - 1995
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| VECTRA A (J89) 1.6 (F19, M19) | 1988-09 - 1993-05 | 60 | 82 | 1598 | |
| VECTRA A (J89) 1.6 i (F19, M19) | 1988-09 - 1995-11 | 55 | 75 | 1598 | |
| VECTRA A (J89) 1.6 i (F19, M19) | 1993-09 - 1995-11 | 55 | 1598 | ||
| VECTRA A Hatchback (J89) 1.4 S (F68, M68) | 1988-04 - 1992-06 | 55 | 1389 | ||
| VECTRA A (J89) 1.4 S (F19, M19) | 1988-09 - 1992-06 | 55 | 1389 | ||
| VECTRA A Hatchback (J89) 1.6 i (F68, M68) | 1993-09 - 1995-11 | 55 | 1598 | ||
| VECTRA A Hatchback (J89) 1.6 i Cat (F68, M68) | 1988-09 - 1995-11 | 55 | 75 | 1598 | |
| VECTRA A Hatchback (J89) 1.6 S | 1988-09 - 1993-05 | 60 | 82 | 1598 |
VAUXHALL
3 vehicles
CAVALIER
1988 - 1995
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CAVALIER Mk III Hatchback (J89) 1.6 i | 1988-09 - 1995-11 | 55 | 75 | 1598 | |
| CAVALIER Mk III Saloon (J89) 1.4 S | 1988-09 - 1995-11 | 55 | 75 | 1389 | |
| CAVALIER Mk III Saloon (J89) 1.6 i | 1988-09 - 1995-11 | 55 | 75 | 1598 |
Alternatives
€67.02
Dispatch on next business day
€75.18
dispatch in 2 business days
€95.15
dispatch in 28 business days