Dimensions and size
| Length | 752 | mm |
Specifications
| External Toothing wheel side | 31 |
| External Toothing differential side | 41 |
| Seal Ring Diameter | 57 mm |
| Wheel-sided joint diameter | 94 mm |
| Transmission-sided joint diameter | 96 mm |
| Thread Size | M24x2.0 |
| Exchange Part |
Shipping Details
| Weight | 8.985 Kg |
| Customs Code | 870850 |
| Country of Origin | Spain |
€242.43
- Price Includes VAT 0%
- Includes core price €15.02
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
ERA Benelux
DA117031
FORD
1774279
1841533
BK213B437AA
BK213B437AB
RMBK213B437A1B
SPIDAN
Fit Vehicles
FORD
42 vehicles
TOURNEO
2012 - 2023
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| TOURNEO CUSTOM V362 Bus (F3) 2.0 EcoBlue | 2015-12 - 2023-12 | 77 | 105 | 1995 | |
| TOURNEO CUSTOM V362 Bus (F3) 2.2 TDCi | 2012-09 - 2015-12 | 92 | 125 | 2198 | |
| TOURNEO CUSTOM V362 Bus (F3) 2.2 TDCi | 2012-09 - 2015-12 | 74 | 100 | 2198 | |
| TOURNEO CUSTOM V362 Bus (F3) 2.2 TDCi | 2012-09 - 2015-12 | 114 | 155 | 2198 | |
| TOURNEO CUSTOM V362 Bus (F3) 2.0 EcoBlue mHEV | 2022-01 - 2023-12 | 110 | 1995 | ||
| TOURNEO CUSTOM V362 Bus (F3) 2.0 EcoBlue mHEV | 2019-05 - 2023-12 | 96 | 1995 | ||
| TOURNEO CUSTOM V362 Bus (F3) 2.0 EcoBlue | 2015-12 - 2023-12 | 96 | 130 | 1995 | |
| TOURNEO CUSTOM V362 Bus (F3) 2.0 EcoBlue | 2015-12 - 2023-12 | 125 | 170 | 1995 | |
| TOURNEO CUSTOM V362 Bus (F3) 2.0 EcoBlue | 2019-05 - 2023-12 | 136 | 1995 | ||
| TOURNEO CUSTOM V362 Bus (F3) 2.0 EcoBlue mHEV | 2019-05 - 2023-12 | 136 | 1995 | ||
| TOURNEO CUSTOM V362 Bus (F3) 2.0 EcoBlue | 2022-01 - 2023-12 | 110 | 1995 |
TRANSIT
2012 - 2023
Alternatives
€250.41
Dispatch on next business day