Specifications
| Alternator Charging Current | 115 A |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Voltage | 12 V |
| Belt Pulley Ø | 48 mm |
| Number of ribs | 6 |
| Clamp | M8 |
| Plug Type ID | 0230 |
| Bore Diameter 1 | 10 mm |
| Net weight | 6.97 kg |
Shipping Details
| Weight | 7.485 Kg |
| Customs Code | 851150 |
| Country of Origin | Denmark |
€357.54
- Price Includes VAT 0%
- Includes core price €80.67
- Dispatch in 28 business days
- Check shipping rates
Inform Me About Availability
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
MERCEDES-BENZ
VW
Cross-Reference Numbers
BOSCH
BV PSH
555.511.115.010
555.511.115.018
555.511.115.215
CEVAM
4581
DELCO REMY
DRI
EDR
939370
ELSTOCK
EUROTEC
12039370
FRIESEN
9039370
LETRIKA
11.203.116
11.204.148
AAN5133
AAN5307
IA1043
LUCAS ELECTRICAL
LRA1606
MAGNETI MARELLI
MERCEDES-BENZ
0091546002
0101540202
0101547502
A0091546002
A0101540202
A0101547502
RE-EX
501-01428
TMI
AL01428
VALEO
437801
VW
00A903025A
Fit Vehicles
MERCEDES-BENZ
23 vehicles
S-CLASS
1993 - 1998
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| S-CLASS (W140) S 280 (140.028) | 1993-02 - 1998-10 | 142 | 193 | 2799 |
SPRINTER
1995 - 2006
V-CLASS
1996 - 2003
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| V-CLASS (638/2) V 200 (638.214, 638.294) | 1997-02 - 2003-07 | 95 | 129 | 1998 | |
| V-CLASS (638/2) V 230 (638.234, 638.294) | 1996-10 - 2003-07 | 105 | 143 | 2295 |
VITO
1996 - 2003
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| VITO Van (W638) 113 2.0 (638.014, 638.094) | 1997-03 - 2003-07 | 95 | 129 | 1998 | |
| VITO Van (W638) 114 2.3 (638.034, 638.094) | 1997-03 - 2003-07 | 105 | 143 | 2295 | |
| VITO Bus (W638) 113 2.0 (638.114, 638.194) | 1996-02 - 2003-07 | 95 | 129 | 1998 | |
| VITO Bus (W638) 114 2.3 (638.134, 638.194) | 1996-12 - 2003-07 | 105 | 143 | 2295 |
VW
3 vehicles
LT
1996 - 2006
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| LT 28-46 II Platform/Chassis (2DC, 2DF, 2DG, 2DL, 2DM) 2.3 | 1996-06 - 2006-07 | 105 | 143 | 2295 | |
| LT 28-35 II Bus (2DB, 2DE, 2DK) 2.3 | 1996-05 - 2006-07 | 105 | 143 | 2295 | |
| LT 28-46 II Van (2DA, 2DD, 2DH) 2.3 | 1996-05 - 2006-07 | 105 | 143 | 2295 |
Alternatives
€141.63
dispatch in 28 business days
€206.45
dispatch in 28 business days
€302.70
dispatch in 28 business days