Specifications
| Alternator Charging Current | 80 A |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Voltage | 14 V |
| Belt Pulley Ø | 55 mm |
| Number of ribs | 5 |
| Clamp | M8 B+ |
| Clamp | Dummy-IG-L Plug 29 |
| Plug Type ID | 0098 |
| Bore Diameter 1 | 8 mm |
| Net weight | 4.9 kg |
Shipping Details
| Weight | 4.92 Kg |
| Customs Code | 851150 |
| Country of Origin | Denmark |
€222.32
- Price Includes VAT 0%
- Includes core price €28.47
- Dispatch in 28 business days
- Check shipping rates
Inform Me About Availability
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
HITACHI
MITSUBISHI
Cross-Reference Numbers
ALANKO
10443060
10443621
AUTOELECTRO
AEB1704
BOSCH
BV PSH
175.507.080.080
175.507.080.130
175.507.080.138
175.507.080.370
175.507.080.375
175.507.080.415
CASCO
CAL35208AS
CAL35208GS
CEVAM
9348
DELCO REMY
DRA0324
DRI
233116802
233116902
ELSTOCK
EUROTEC
12060777
FRIESEN
9045731
HC-Cargo
113634
HELLA
HERTH+BUSS ELPARTS
J5117017
HITACHI
LR190-742
HOLGER CRISTIANSEN
JA1704IR
LUCAS ELECTRICAL
LRA1713
MITSUBISHI
A002TB2891
A002TB2991
A002TB6291
A2TB2891
A2TB2991
A2TB6291
PowerMax
89212948
9212948
RE-EX
501-01629
SOVEREIGN
SB046
SUBARU
23700-AA31A
23700-AA370
23700-AA37A
23700-AA390
23700-AA430
TMI
AL01629
WAI
13820N
13829N
13889N
13890N
Fit Vehicles
DAF
3 vehicles
400
1989 - 1997
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| 400 Platform/Chassis 2.5 D | 1989-04 - 1994-12 | 53 | 2498 | ||
| 400 Platform/Chassis 2.5 TD | 1989-04 - 1997-01 | 71 | 2498 |
400-Serie
1989 - 1997
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| 400-Serie Bus 2.5 TD | 1989-04 - 1997-01 | 71 | 2498 |
SUBARU
34 vehicles
FORESTER
1997 - 2002
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| FORESTER (SF_) 2.0 AWD (SF5) | 1997-08 - 2002-09 | 90 | 122 | 1994 | |
| FORESTER (SF_) 2.0 AWD (SF5) | 1998-06 - 2002-09 | 92 | 125 | 1994 | |
| FORESTER (SF_) 2.0 S Turbo AWD (SF5) | 1998-06 - 2001-04 | 125 | 170 | 1994 | |
| FORESTER (SF_) 2.0 S Turbo AWD (SF5) | 2001-04 - 2002-09 | 130 | 177 | 1994 |
IMPREZA
1992 - 2009
LEGACY
1998 - 2003
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| LEGACY III (BE) 2.0 AWD (BE5) | 1999-04 - 2003-08 | 92 | 125 | 1994 | |
| LEGACY III (BE) 2.5 AWD (BE9) | 1998-10 - 2003-08 | 115 | 156 | 2457 | |
| LEGACY III Estate (BH) 2.0 AWD (BH5) | 1998-12 - 2003-08 | 92 | 125 | 1994 | |
| LEGACY III Estate (BH) 2.5 AWD (BH9) | 1998-12 - 2003-08 | 115 | 156 | 2457 |
OUTBACK
2000 - 2003
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| OUTBACK (BH) 2.5 AWD (BH9) | 2000-10 - 2003-08 | 115 | 156 | 2457 | |
| OUTBACK (BH) 3.0 H6 AWD (BHE) | 2000-10 - 2003-08 | 154 | 209 | 3000 |
Alternatives
€95.19
Dispatch on next business day
€121.05
dispatch in 28 business days
€159.71
dispatch in 28 business days