Specifications
| Alternator Charging Current | 90 A |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Voltage | 14 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Belt Pulley Ø | 56 mm |
| Number of ribs | 5 |
| Clamp | M8 B+ |
| Clamp | L-DFM |
| Plug Type ID | 0121 |
| Bore Diameter 1 | 8 mm |
| Net weight | 5.3 kg |
Shipping Details
| Weight | 5.81 Kg |
| Customs Code | 851150 |
| Country of Origin | Denmark |
€206.81
- Price Includes VAT 0%
- Includes core price €47.45
- Dispatch in 28 business days
- Check shipping rates
Inform Me About Availability
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
SEAT
Cross-Reference Numbers
ALANKO
10442340
11442340
AS-PL
ATL Autotechnik
L44850
AUDI
028903029D
028903029S
028903029SX
028903029T
028903029TX
BOSCH
BV PSH
305.525.090.010
305.525.090.018
305.525.090.210
305.525.090.500
305.525.090.505
CASCO
CAL10250AS
CAL10250GS
CEVAM
4037
DELCO REMY
DRI
211197902
EDR
944850
ELSTOCK
ERA
210183R
EUROTEC
12044850
FRIESEN
9044850
HC-Cargo
112396
HELLA
HERTH+BUSS ELPARTS
HOLGER CRISTIANSEN
CA1540IR
LUCAS ELECTRICAL
LRA1865
MAGNETI MARELLI
PowerMax
89212769
9212769
QUINTON HAZELL
QRA1692
RE-EX
501-01862
SEAT
028903029A
SOVEREIGN
SA102
TMI
AL01862
VW
028903029A
028903029D
028903029S
028903029SX
028903029T
028903029TX
Fit Vehicles
AUDI
7 vehicles
A4
1995 - 2001
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| A4 B5 (8D2) 1.9 TDI | 1995-01 - 2000-11 | 66 | 90 | 1896 | |
| A4 B5 (8D2) 1.9 TDI | 1995-10 - 2000-11 | 81 | 110 | 1896 | |
| A4 B5 (8D2) 1.9 TDI | 1995-12 - 2000-11 | 55 | 75 | 1896 | |
| A4 B5 Avant (8D5) 1.9 TDI quattro | 1996-09 - 2001-09 | 81 | 110 | 1896 | |
| A4 B5 Avant (8D5) 1.9 TDI | 1996-02 - 2001-09 | 66 | 90 | 1896 | |
| A4 B5 Avant (8D5) 1.9 TDI | 1996-02 - 2001-09 | 81 | 110 | 1896 | |
| A4 B5 Avant (8D5) 1.9 TDI | 2000-03 - 2001-09 | 85 | 115 | 1896 |
VW
18 vehicles
PASSAT
1996 - 2005
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| PASSAT B5 Variant (3B5) 1.9 TDI | 2000-02 - 2000-11 | 74 | 101 | 1896 | |
| PASSAT B5.5 Variant (3B6) 1.9 TDI | 2000-11 - 2005-05 | 74 | 101 | 1896 | |
| PASSAT B5.5 Variant (3B6) 1.9 TDI | 2000-11 - 2005-05 | 96 | 130 | 1896 | |
| PASSAT B5.5 Variant (3B6) 1.9 TDI 4motion | 2000-11 - 2005-05 | 96 | 130 | 1896 | |
| PASSAT B5 (3B2) 1.9 TDI | 1996-10 - 2000-11 | 66 | 90 | 1896 | |
| PASSAT B5 (3B2) 1.9 TDI | 1996-10 - 2000-11 | 81 | 110 | 1896 | |
| PASSAT B5 (3B2) 1.9 TDI | 1998-08 - 2000-11 | 85 | 115 | 1896 | |
| PASSAT B5 (3B2) 1.9 TDI | 2000-02 - 2000-11 | 74 | 101 | 1896 | |
| PASSAT B5 (3B2) 1.9 TDI 4motion | 1999-08 - 2000-11 | 85 | 115 | 1896 | |
| PASSAT B5 (3B2) 1.9 TDI Syncro/4motion | 1997-06 - 2000-08 | 81 | 110 | 1896 | |
| PASSAT B5.5 (3B3) 1.9 TDI | 2000-11 - 2005-05 | 74 | 101 | 1896 | |
| PASSAT B5.5 (3B3) 1.9 TDI | 2000-11 - 2005-05 | 96 | 130 | 1896 | |
| PASSAT B5.5 (3B3) 1.9 TDI 4motion | 2000-11 - 2005-05 | 96 | 130 | 1896 | |
| PASSAT B5 Variant (3B5) 1.9 TDI | 1997-06 - 2000-11 | 66 | 90 | 1896 | |
| PASSAT B5 Variant (3B5) 1.9 TDI | 1997-06 - 2000-11 | 81 | 110 | 1896 | |
| PASSAT B5 Variant (3B5) 1.9 TDI | 1998-08 - 2000-11 | 85 | 115 | 1896 | |
| PASSAT B5 Variant (3B5) 1.9 TDI 4motion | 1999-08 - 2000-11 | 85 | 115 | 1896 | |
| PASSAT B5 Variant (3B5) 1.9 TDI Syncro/4motion | 1997-06 - 2000-08 | 81 | 110 | 1896 |
Alternatives
€132.39
Dispatch on next business day
€277.97
dispatch in 28 business days