Specifications
| Alternator Charging Current | 120 A |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Voltage | 14 V |
| Belt Pulley Ø | 55 mm |
| Number of ribs | 6 |
| Clamp | M8 B+ |
| Clamp | L-D PLUG 84 |
| Plug Type ID | 0084 |
| Bore Diameter 1 | 8 mm |
| Net weight | 5.6 kg |
Shipping Details
| Weight | 6.048 Kg |
| Customs Code | 851150 |
| Country of Origin | Denmark |
€336.14
- Price Includes VAT 0%
- Includes core price €104.39
- Dispatch in 28 business days
- Check shipping rates
Inform Me About Availability
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
RENAULT
Cross-Reference Numbers
ALANKO
10443560
ATL Autotechnik
L69280
BOSCH
BV PSH
575.547.120.008
575.547.120.501
575.567.120.000
575.567.120.500
575.567.120.505
CASCO
CAL15123GS
CEVAM
4870
DELCO REMY
DRA3754X
DRA4048
DRI
2301581202
EDR
934048
ELSTOCK
ERA
210670
EUROTEC
12090082
FRIESEN
9090650
HC-Cargo
115711
HELLA
HOLGER CRISTIANSEN
CA1771IR
LUCAS ELECTRICAL
LRA2049
MAGNETI MARELLI
359002801450
PowerMax
89212277
RE-EX
501-02105
RENAULT
7711134526
8200019706
8200054590
SOVEREIGN
SB143
TMI
AL02105
WAI
23049N
Fit Vehicles
RENAULT
30 vehicles
LAGUNA
1997 - 2007
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| LAGUNA I Grandtour (K56_) 1.6 16V (K568) | 1997-11 - 2001-03 | 79 | 107 | 1598 | |
| LAGUNA I Grandtour (K56_) 1.8 16V (K563, K564) | 1998-04 - 2001-03 | 88 | 120 | 1783 | |
| LAGUNA I (B56_, 556_) 1.6 16V (B568, B561) | 1997-11 - 2001-03 | 79 | 107 | 1598 | |
| LAGUNA I (B56_, 556_) 1.8 16V (B563, B564) | 1998-04 - 2001-03 | 88 | 120 | 1783 | |
| LAGUNA II (BG0/1_) 1.6 16V (BG1G, BG1H) | 2005-02 - 2007-08 | 82 | 112 | 1598 | |
| LAGUNA II (BG0/1_) 1.6 16V (BG0A, BG0L) | 2001-03 - 2005-05 | 79 | 107 | 1598 | |
| LAGUNA II Grandtour (KG0/1_) 1.6 16V | 2005-02 - 2007-08 | 82 | 112 | 1598 | |
| LAGUNA II Grandtour (KG0/1_) 1.6 16V (KG0A, KG0L) | 2001-03 - 2007-12 | 79 | 107 | 1598 | |
| LAGUNA II (BG0/1_) 1.6 | 2001-03 - 2005-05 | 76 | 1598 | ||
| LAGUNA II Grandtour (KG0/1_) 1.6 | 2001-03 - 2005-10 | 76 | 1598 |
MEGANE
1998 - 2003
Megane
2001 - 2003
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| Megane I Kombi van (KA_) 1.6 (KA0B, KA04) | 2001-04 - 2003-07 | 79 | 1598 |
SCÉNIC
1999 - 2003
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| SCÉNIC I MPV (JA0/1_, FA0_) 2.0 16V (JA1D, JA17) | 1999-09 - 2003-08 | 103 | 140 | 1998 | |
| SCÉNIC I MPV (JA0/1_, FA0_) 2.0 16V RX4 | 2000-06 - 2003-08 | 102 | 139 | 1998 | |
| SCÉNIC I MPV (JA0/1_, FA0_) 1.6 | 2001-03 - 2003-08 | 75 | 1598 | ||
| SCÉNIC I MPV (JA0/1_, FA0_) 1.6 BiFuel | 2001-03 - 2003-08 | 75 | 1598 | ||
| SCÉNIC I MPV (JA0/1_, FA0_) 1.6 BiFuel (JA04) | 1999-09 - 2001-04 | 79 | 107 | 1598 | |
| SCÉNIC I MPV (JA0/1_, FA0_) 1.6 (JA00, JA16, JA15, JA19, JA1V, JA2B, JA2C, JA0B,... | 1999-09 - 2003-09 | 79 | 107 | 1598 | |
| SCÉNIC I MPV (JA0/1_, FA0_) 1.4 16V (JA0D, JA1H, Ja0W, JA10) | 1999-09 - 2003-08 | 70 | 95 | 1390 |
Alternatives
€231.79
dispatch in 28 business days
€238.51
dispatch in 28 business days
€168.96
dispatch in 28 business days
€209.95
dispatch in 28 business days