Specifications
| Alternator Charging Current | 120 A |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Voltage | 12 V |
| Belt Pulley Ø | 50 mm |
| Number of ribs | 6 |
| Clamp | M8 |
| Plug Type ID | 0141 |
| Bore Diameter 1 | 10 mm |
| Net weight | 6.1 kg |
Shipping Details
| Weight | 6.625 Kg |
| Customs Code | 851150 |
| Country of Origin | Denmark |
€251.80
- Price Includes VAT 0%
- Includes core price €84.23
- Dispatch in 28 business days
- Check shipping rates
Inform Me About Availability
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
MERCEDES-BENZ
Cross-Reference Numbers
AS-PL
ATL Autotechnik
L47530
BOSCH
BV PSH
555.936.120.000
555.936.120.014
555.936.120.018
555.936.120.210
555.936.120.211
555.936.120.280
555.936.120.395
555.936.120.500
555.936.120.505
CASCO
CAL15012AS
CAL15012GS
CAL15252
CEVAM
9461
DELCO REMY
DRA0728
DRB7530
DRI
ELSTOCK
EUROTEC
12042560
12047530
FRIESEN
9042560
9047530
HC-Cargo
113835
HELLA
HERTH+BUSS ELPARTS
HOLGER CRISTIANSEN
CA1656IR
LUCAS ELECTRICAL
LRA2315
MAGNETI MARELLI
MAHLE
MG 923
MERCEDES-BENZ
0111542702
0111546202
0131548002
A0111542702
A0111546202
A0131548002
PowerMax
89213899
QUINTON HAZELL
QRA2325
RE-EX
501-02408
SOVEREIGN
SB171
TMI
AL02408
WAI
11124N
Fit Vehicles
MERCEDES-BENZ
30 vehicles
CLK
1997 - 2002
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CLK (C208) CLK 320 (208.365) | 1997-06 - 2002-06 | 160 | 218 | 3199 | |
| CLK Convertible (A208) CLK 320 (208.465) | 1998-03 - 2002-03 | 160 | 218 | 3199 |
E-CLASS
1996 - 2009
VIANO
2003 - ...
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| VIANO (W639) 3.2 (639.711, 639.811, 639.813) | 2003-09 - ... | 140 | 190 | 3199 | |
| VIANO (W639) 3.7 (639.811, 639.813, 639.815) | 2004-06 - 2007-07 | 165 | 3724 | ||
| VIANO (W639) 3.2 (639.713, 639.813, 639.815) | 2003-09 - ... | 160 | 218 | 3199 | |
| VIANO (W639) 3.7 (639.815) | 2004-06 - ... | 170 | 231 | 3724 |
VITO
2003 - ...
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| VITO Bus (W639) 119 (639.701, 639.703, 639.705) | 2003-09 - ... | 140 | 190 | 3199 | |
| VITO Bus (W639) 123 (639.701) | 2004-06 - 2008-07 | 170 | 231 | 3724 | |
| VITO / MIXTO Van (W639) 123 (639.601) | 2004-06 - 2008-07 | 170 | 231 | 3724 | |
| VITO / MIXTO Van (W639) 119 (639.601, 639.603, 639.605) | 2003-09 - 2008-07 | 140 | 190 | 3199 | |
| VITO / MIXTO Van (W639) 122 (639.601, 639.603, 639.605) | 2003-09 - 2004-09 | 160 | 218 | 3199 | |
| VITO Bus (W639) 123 (639.701, 639.703, 639.705) | 2004-06 - 2008-07 | 165 | 3724 | ||
| VITO / MIXTO Van (W639) 123 (639.601, 639.603, 639.605) | 2004-06 - 2008-07 | 165 | 3724 | ||
| VITO Bus (W639) 122 (639.701, 639.703, 639.705) | 2003-09 - ... | 160 | 218 | 3199 |
Alternatives
€197.27
Dispatch on next business day
€118.12
Dispatch on next business day
€136.57
Dispatch on next business day
€160.06
Dispatch on next business day
€208.33
dispatch in 2 business days