Specifications
| Alternator Charging Current | 70 A |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Voltage | 14 V |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Belt Pulley Ø | 54 mm |
| Number of ribs | 6 |
| Clamp | M8 B+ M5 D+ |
| Plug Type ID | 0230 |
| Bore Diameter 1 | 10 mm |
| Net weight | 5.3 kg |
Shipping Details
| Weight | 6.015 Kg |
| Customs Code | 851150 |
| Country of Origin | Denmark |
€171.11
- Price Includes VAT 0%
- Includes core price €35.59
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
MERCEDES-BENZ
Cross-Reference Numbers
ALANKO
10445184
AUTOELECTRO
AEA1292
BOSCH
0120485022
0986036820
BV PSH
555.502.070.010
CEVAM
4455
DRI
225111702
EDR
936820
ELSTOCK
ERA
210187A
210187R
EUROTEC
12036820
FRIESEN
9036820
HELLA
HOLGER CRISTIANSEN
CA833IR
LETRIKA
AAK5127
LUCAS ELECTRICAL
LRB192
MERCEDES-BENZ
0081549602
0091544102
A0081549602
A0091544102
QX COMPONENTS
QA3162
RE-EX
501-01120
SOVEREIGN
SA792
SPIDAN
0002580
TMI
AL01120
VALEO
Fit Vehicles
MERCEDES-BENZ
42 vehicles
124
1987 - 1993
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| 124 Coupe (C124) 230 CE (124.043) | 1987-03 - 1992-12 | 97 | 132 | 2298 | |
| 124 Coupe (C124) 230 CE Cat (124.043) | 1989-06 - 1992-12 | 97 | 132 | 2298 | |
| 124 Saloon (W124) 200 E (124.021) | 1988-09 - 1993-08 | 87 | 118 | 1996 |
190
1986 - 1993
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| 190 (W201) E 2.3 | 1986-09 - 1991-08 | 97 | 132 | 2298 | |
| 190 (W201) E 1.8 (201.018) | 1990-04 - 1993-08 | 80 | 109 | 1797 | |
| 190 (W201) E 2.3 (201.028) | 1986-10 - 1993-08 | 100 | 136 | 2298 |
C-CLASS
1993 - 2001
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| C-CLASS T-Model (S202) C 220 T D (202.182) | 1996-06 - 2001-03 | 55 | 75 | 2155 | |
| C-CLASS T-Model (S202) C 220 T D (202.182) | 1996-06 - 1998-09 | 70 | 95 | 2155 | |
| C-CLASS (W202) C 200 D (202.120) | 1993-03 - 2000-05 | 55 | 75 | 1997 | |
| C-CLASS (W202) C 220 D (202.021) | 1996-07 - 2000-05 | 55 | 75 | 2155 | |
| C-CLASS (W202) C 220 D (202.121) | 1993-08 - 2000-05 | 70 | 95 | 2155 | |
| C-CLASS (W202) C 250 D (202.125) | 1993-05 - 2000-05 | 83 | 113 | 2497 |
E-CLASS
1993 - 1996
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| E-CLASS T-Model (S124) E 300 TD (124.191) | 1993-06 - 1996-06 | 100 | 136 | 2996 | |
| E-CLASS T-Model (S124) E 250 TD (124.186) | 1993-06 - 1996-06 | 83 | 113 | 2497 | |
| E-CLASS (W124) E 250 D (124.126, 124.129) | 1993-07 - 1995-06 | 83 | 113 | 2497 | |
| E-CLASS (W124) E 250 Turbo-D (124.128) | 1993-06 - 1995-06 | 93 | 126 | 2497 | |
| E-CLASS (W124) E 300 D (124.131) | 1993-07 - 1995-06 | 100 | 136 | 2996 |
SPRINTER
1995 - 2006
Alternatives
€201.89
Dispatch on next business day
€155.90
Dispatch on next business day
€159.43
dispatch in 28 business days
€133.39
dispatch in 28 business days