Specifications
| Alternator Charging Current | 70 A |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Voltage | 12 V |
| Belt Pulley Ø | 55 mm |
| Number of ribs | 6 |
| Clamp | M6 |
| Plug Type ID | 0230 |
| Bore Diameter 1 | 8 mm |
| Net weight | 5.1 kg |
Shipping Details
| Weight | 5.128 Kg |
| Customs Code | 851150 |
| Country of Origin | Denmark |
€140.66
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch in 28 business days
- Check shipping rates
Inform Me About Availability
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
ALANKO
10442477
AS-PL
ATL Autotechnik
L38990
AUTOELECTRO
AEA2223
BOM-Prestolite
20110223
BOSCH
BV PSH
595.506.070.010
595.506.070.018
595.506.070.215
CASCO
CAL10201AS
CEVAM
4533
DELCO REMY
DRI
EDR
938990
ELSTOCK
ERA
210253A
210253R
EUROTEC
12038990
FORD
95AB-10300-DA
95AB-10300-DB
FRIESEN
9038990
HC-Cargo
112680
HELLA
HOLGER CRISTIANSEN
112680
CA1037IR
LUCAS ELECTRICAL
LRB223
MAGNETI MARELLI
PowerMax
89212634
9212634
QUINTON HAZELL
QRA1254
QX COMPONENTS
QA2123
RE-EX
501-01521
SOVEREIGN
SA880
SPIDAN
0005011
TMI
AL01521
WAI
21222N
Fit Vehicles
FORD
22 vehicles
ESCORT
1995 - 2000
Alternatives
€134.42
Dispatch on next business day
€197.49
dispatch in 28 business days