Specifications
| Alternator Charging Current | 90 A |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Voltage | 12 V |
| Belt Pulley Ø | 68 mm |
| Number of ribs | 6 |
| Clamp | M8 |
| Plug Type ID | 0025 |
| Bore Diameter 1 | 8 mm |
| Net weight | 5.6 kg |
Shipping Details
| Weight | 5.642 Kg |
| Customs Code | 851150 |
| Country of Origin | Denmark |
€128.89
- Price Includes VAT 0%
- Includes core price €4.81
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
AUDI
SEAT
SKODA
VW
Cross-Reference Numbers
ATL Autotechnik
L40330
AUDI
028903027N
AUTOELECTRO
AEA2295
BOSCH
BV PSH
305.509.090.010
305.509.090.311
CASCO
CAL10137AS
CEVAM
4544
DELCO REMY
DRB0330
RAA21441
DENSO
63731228010
DRI
EDR
940330
ELSTOCK
ERA
210598
210598A
EUROTEC
12040330
FRIESEN
9040330
HC-Cargo
111899
HELLA
HOLGER CRISTIANSEN
111899
CA1228IR
LETRIKA
AAK5350
LUCAS ELECTRICAL
LRB295
MAGNETI MARELLI
PAL
9517189
PowerMax
89213772
QUINTON HAZELL
QRA1307
QX COMPONENTS
QA3181
RE-EX
501-01437
SEAT
028903027N
SKODA
028903027N
SOVEREIGN
SA051
SPIDAN
0005661
TMI
AL01437
VALEO
VW
028903027N
WAI
13903R
Fit Vehicles
VW
37 vehicles
CALIFORNIA
1998 - 2003
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CALIFORNIA T4 Camper (7DJ, 7DK, 70J) 2.5 TDI | 1998-05 - 2003-04 | 65 | 2461 |
LT
1996 - 2006
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| LT 28-46 II Platform/Chassis (2DC, 2DF, 2DG, 2DL, 2DM) 2.5 SDI | 1996-09 - 2006-07 | 55 | 75 | 2461 | |
| LT 28-46 II Platform/Chassis (2DC, 2DF, 2DG, 2DL, 2DM) 2.5 TDI | 1996-06 - 1999-08 | 75 | 102 | 2461 | |
| LT 28-35 II Bus (2DB, 2DE, 2DK) 2.8 TDI | 1997-07 - 2003-05 | 92 | 2798 | ||
| LT 28-46 II Van (2DA, 2DD, 2DH) 2.8 TDI | 1997-07 - 2002-01 | 92 | 125 | 2799 | |
| LT 28-46 II Van (2DA, 2DD, 2DH) 2.5 SDI | 1996-09 - 2006-07 | 55 | 75 | 2461 | |
| LT 28-46 II Van (2DA, 2DD, 2DH) 2.5 TDI | 1996-05 - 1999-08 | 75 | 102 | 2461 | |
| LT 28-46 II Platform/Chassis (2DC, 2DF, 2DG, 2DL, 2DM) 2.8 TDI | 1997-07 - 2002-01 | 92 | 125 | 2799 | |
| LT 28-35 II Bus (2DB, 2DE, 2DK) 2.5 SDI | 1996-07 - 2006-07 | 55 | 75 | 2461 | |
| LT 28-35 II Bus (2DB, 2DE, 2DK) 2.5 TDI | 1996-05 - 1999-08 | 75 | 102 | 2461 |
TRANSPORTER
1990 - 2003
Alternatives
€216.47
Dispatch on next business day
€105.46
Dispatch on next business day
€113.14
Dispatch on next business day
€91.46
Dispatch on next business day
€149.68
Dispatch on next business day