Specifications
| Rated Power | 1.7 kW |
| Voltage | 12 V |
| Flange Diameter | 76 mm |
| Number of Teeth | 9 |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Clamp | M8 |
| Plug Type ID | Plug |
| Number of mounting bores | 3 |
| Net weight | 4.3 kg |
Shipping Details
| Weight | 4.3 Kg |
| Customs Code | 851140 |
| Country of Origin | Denmark |
€81.55
- Price Includes VAT 0%
- Includes core price €4.85
- Dispatch in 28 business days
- Check shipping rates
Inform Me About Availability
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
AS-PL
S0045
S0045(BOSCH)
ATL Autotechnik
A13050
AUTOELECTRO
AES5128
BOSCH
BV PSH
300.503.093.010
300.503.093.215
300.503.093.311
CASCO
CST10137AS
DELCO REMY
DRS3050
RAS34161
DRI
311025092
EDR
913050
ELSTOCK
25-1013
ERA
EUROTEC
11013050
FRIESEN
8013050
HELLA
HOLGER CRISTIANSEN
111060
CS295
JP GROUP
LETRIKA
AZE2536
LUCAS ELECTRICAL
LRS528
MAGNETI MARELLI
944280130500
MQS295
NK
4716240
PowerMax
88213228
QUINTON HAZELL
QRS2265
RE-EX
502-00319
SOVEREIGN
SS829
SPIDAN
0001239
TMI
ST00319
VW
068911023G
068911023GX
068911024K
Fit Vehicles
VW
39 vehicles
CALIFORNIA
1998 - 2003
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CALIFORNIA T4 Camper (7DJ, 7DK, 70J) 2.5 TDI | 1998-05 - 2003-04 | 65 | 2461 | ||
| CALIFORNIA T4 Camper (7DJ, 7DK, 70J) 2.8 VR6 | 2000-05 - 2001-04 | 150 | 2792 | ||
| CALIFORNIA T4 Camper (7DJ, 7DK, 70J) 2.5 TDI | 1998-05 - 2002-04 | 75 | 2461 | ||
| CALIFORNIA T4 Camper (7DJ, 7DK, 70J) 2.5 | 1998-05 - 2003-04 | 85 | 2461 |
GOLF
1983 - 1991
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| GOLF II (19E, 1G1) 1.6 D | 1983-08 - 1991-10 | 37 | 1588 | ||
| GOLF II Van (19E, 1G1) 1.6 D | 1983-08 - 1991-07 | 40 | 1588 | ||
| GOLF II (19E, 1G1) 1.6 D | 1983-08 - 1991-10 | 40 | 54 | 1588 | |
| GOLF II (19E, 1G1) 1.6 TD | 1983-08 - 1991-10 | 51 | 70 | 1588 | |
| GOLF II (19E, 1G1) 1.6 TD | 1989-04 - 1991-10 | 59 | 80 | 1588 | |
| GOLF II (19E, 1G1) 1.6 TD | 1989-08 - 1991-10 | 44 | 60 | 1588 |
JETTA
1984 - 1991
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| JETTA II (19E, 1G2, 165) 1.6 TD | 1984-01 - 1991-10 | 51 | 70 | 1588 | |
| JETTA II (19E, 1G2, 165) 1.6 TD | 1989-04 - 1991-10 | 59 | 80 | 1588 | |
| JETTA II (19E, 1G2, 165) 1.6 TD | 1990-01 - 1991-10 | 44 | 60 | 1588 | |
| JETTA II (19E, 1G2, 165) 1.6 D | 1984-01 - 1991-10 | 40 | 54 | 1588 |
PASSAT
1988 - 1993
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| PASSAT B3/B4 (3A2, 35I) 1.6 TD | 1988-08 - 1993-09 | 59 | 80 | 1588 | |
| PASSAT B3/B4 Variant (3A5, 35I) 1.6 TD | 1988-08 - 1993-10 | 59 | 80 | 1588 |
TRANSPORTER
1990 - 2003
Alternatives
€153.32
Dispatch on next business day
€67.34
Dispatch on next business day
€88.36
Dispatch on next business day
€114.88
Dispatch on next business day
€135.44
dispatch in 28 business days