Specifications
| Rated Power | 1 kW |
| Voltage | 12 V |
| Flange Diameter | 74 mm |
| Number of Teeth | 9 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Clamp | M8 |
| Plug Type ID | Plug |
| Plug Type ID | 0085 |
| Number of mounting bores | 2 |
| Number of threaded holes | 1 |
| Net weight | 3.9 kg |
Shipping Details
| Weight | 4.608 Kg |
| Customs Code | 851140 |
| Country of Origin | Denmark |
€150.81
- Price Includes VAT 0%
- Includes core price €28.74
- Dispatch in 28 business days
- Check shipping rates
Inform Me About Availability
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
TOYOTA
Cross-Reference Numbers
ALANKO
10440248
AUTOELECTRO
AES7123
AES9195
BOSCH
BV PSH
190.570.092.266
DELCO REMY
DENSO
128000-4420
128000-5340
128000-5780
128000-5781
128000-8360
128000-8500
DRI
335030092
EDR
913058
ELSTOCK
EUROTEC
11040243
FRIESEN
8052246
8052255
8052265
HELLA
HOLGER CRISTIANSEN
110713
JS560
LUCAS
66925109
LUCAS ELECTRICAL
LRS723
MAGNETI MARELLI
QUINTON HAZELL
QRS1522
QX COMPONENTS
QS1439
RE-EX
502-00446
SOVEREIGN
SS413
SS697
TMI
ST00446
TOYOTA
28100-16020
28100-16050
28100-16110
VALEO
WAI
17171N
Fit Vehicles
TOYOTA
29 vehicles
CARINA
1987 - 1992
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CARINA V Saloon (_T17_) 1.6 (AT171_, AT171) | 1987-12 - 1990-08 | 66 | 90 | 1587 | |
| CARINA V Saloon (_T17_) 1.6 (AT171_, AT171) | 1987-12 - 1992-03 | 75 | 102 | 1587 | |
| CARINA V Saloon (_T17_) 1.6 (AT171_, AT171) | 1987-12 - 1992-03 | 72 | 98 | 1587 | |
| CARINA V Estate (_T17_) 1.6 (AT171_, AT171G) | 1987-12 - 1989-12 | 66 | 90 | 1587 | |
| CARINA V Estate (_T17_) 1.6 (AT171_, AT171G) | 1987-12 - 1992-03 | 75 | 102 | 1587 | |
| CARINA V Estate (_T17_) 1.6 (AT171_, AT171) | 1987-12 - 1992-03 | 72 | 98 | 1587 | |
| CARINA V (_T17_) 1.6 (AT171_) | 1987-12 - 1989-11 | 66 | 90 | 1587 | |
| CARINA V (_T17_) 1.6 (AT171_) | 1987-12 - 1992-03 | 75 | 102 | 1587 | |
| CARINA V (_T17_) 1.6 (AT171_) | 1987-12 - 1992-03 | 72 | 98 | 1587 |
CELICA
1989 - 1993
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CELICA Coupe (_T18_) 1.6 (AT180) | 1989-09 - 1993-12 | 77 | 105 | 1587 |
COROLLA
1987 - 1997
MR2
1984 - 1990
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| MR2 I (AW1_) 1.6 16V (AW11) | 1984-11 - 1990-06 | 85 | 116 | 1587 | |
| MR2 I (AW1_) 1.6 16V (AW11) | 1984-11 - 1990-06 | 91 | 124 | 1587 |
Alternatives
€132.58
dispatch in 28 business days
€86.06
dispatch in 28 business days