Specifications
| Rated Power | 1.2 kW |
| Voltage | 12 V |
| Flange Diameter | 82.5 mm |
| Number of Teeth | 9 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Clamp | M8 |
| Plug Type ID | M6 |
| Number of mounting bores | 2 |
| Number of threaded holes | 1 |
| Net weight | 3.1 kg |
Shipping Details
| Weight | 3.182 Kg |
| Customs Code | 851140 |
| Country of Origin | Denmark |
€113.45
- Price Includes VAT 0%
- Includes core price €29.66
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
ATL Autotechnik
A17920
BOSCH
DELCO REMY
DRI
328052092
EDR
917920
ELSTOCK
FRIESEN
8017920
LUCAS ELECTRICAL
LRS2084
MAGNETI MARELLI
OPEL
1202158
24422272
55351638
90371766
90508037
93176061
POONG SUNG
9200961
QUINTON HAZELL
QRS2142
RE-EX
502-00910
TMI
ST00910
VALEO
VAUXHALL
90371766
93176061
WAI
6750N
Fit Vehicles
OPEL
39 vehicles
ASTRA
1993 - 2010
OMEGA
1994 - 1999
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| OMEGA B (V94) 2.0 16V (F69, M69, P69) | 1994-03 - 1999-09 | 100 | 136 | 1998 | |
| OMEGA B Estate (V94) 2.0 16V (F35, M35, P35) | 1994-03 - 1999-09 | 100 | 136 | 1998 |
SINTRA
1996 - 1999
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| SINTRA (APV) 2.2 i 16V (OUN16, Y94) | 1996-11 - 1999-04 | 104 | 141 | 2198 |
SPEEDSTER
2002 - 2006
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| SPEEDSTER (E01) 2.0 Turbo (R97) | 2002-08 - 2006-08 | 147 | 200 | 1998 |
VECTRA
1995 - 2000
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| VECTRA B (J96) 1.8 i 16V (F19) | 1995-10 - 2000-09 | 85 | 115 | 1796 | |
| VECTRA B (J96) 1.8 i 16V (F19) | 1995-10 - 2000-09 | 85 | 115 | 1799 | |
| VECTRA B Hatchback (J96) 1.8 i 16V (F68) | 1995-10 - 2000-09 | 85 | 116 | 1796 | |
| VECTRA B Hatchback (J96) 1.8 i 16V (F68) | 1995-10 - 2000-09 | 85 | 116 | 1799 | |
| VECTRA B Estate (J96) 1.8 i 16V (F35) | 1996-11 - 2000-09 | 85 | 115 | 1796 | |
| VECTRA B Estate (J96) 1.8 i 16V (F35) | 1996-11 - 2000-09 | 85 | 115 | 1799 |
ZAFIRA
2001 - 2010
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| ZAFIRA / ZAFIRA FAMILY B (A05) 2.0 (M75) | 2005-07 - 2010-12 | 147 | 200 | 1998 | |
| ZAFIRA A MPV (T98) 2.0 OPC (F75) | 2001-09 - 2005-06 | 141 | 192 | 1998 | |
| ZAFIRA A MPV (T98) 2.0 OPC (F75) | 2002-11 - 2005-06 | 147 | 200 | 1998 | |
| ZAFIRA / ZAFIRA FAMILY B (A05) 2.0 (M75) | 2006-01 - 2010-12 | 177 | 241 | 1998 | |
| ZAFIRA B Box Body/MPV (A05) 2.0 VAN (M75) | 2005-07 - 2010-12 | 147 | 1998 |
VAUXHALL
1 vehicles
VX220
2001 - 2005
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| VX220 Convertible (E01) 2.0 i Turbo | 2001-03 - 2005-07 | 147 | 200 | 1998 |
Alternatives
€182.89
Dispatch on next business day
€205.48
dispatch in 28 business days
€132.47
dispatch in 28 business days