Specifications
| Rated Power | 1.7 kW |
| Voltage | 12 V |
| Flange Diameter | 76 mm |
| Number of Teeth | 10 |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Clamp | M8 |
| Plug Type ID | Plug |
| Plug Type ID | 0156 |
| Number of mounting bores | 2 |
| Net weight | 3.6 kg |
Shipping Details
| Weight | 4.155 Kg |
| Customs Code | 851140 |
| Country of Origin | Denmark |
€84.63
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
SEAT
SKODA
Cross-Reference Numbers
ALANKO
10439794
AUTOELECTRO
AEY2198
BOSCH
BV PSH
300.570.102.010
300.570.102.018
300.570.102.210
300.570.102.280
300.570.102.395
CASCO
CST10328AS
CST10328GS
CST10328RS
CEVAM
3049
DELCO REMY
DRT0300
RAS41411
DENSO
63521230180
63721393010
DRI
ELSTOCK
ERA
220548
220548A
EUROTEC
11020300
FRIESEN
8020300
HC-Cargo
114062
HELLA
HERTH+BUSS ELPARTS
HOLGER CRISTIANSEN
CS1393
MAGNETI MARELLI
NK
4747015
PowerMax
8212604
88212604
QUINTON HAZELL
QRS1226
RE-EX
502-01412
SEAT
02T911024
02T911024X
SKODA
02T911024
02T911024X
SOVEREIGN
SS060
TMI
ST01412
VW
02T911024
02T911024X
WAI
33198N
33198R
Fit Vehicles
SEAT
3 vehicles
CORDOBA
2002 - 2009
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CORDOBA (6L2) 1.9 SDI | 2002-09 - 2009-11 | 47 | 64 | 1896 | |
| CORDOBA (6L2) 1.4 TDI | 2005-05 - 2009-11 | 51 | 70 | 1422 |
IBIZA
2005 - 2009
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| IBIZA III (6L1) 1.4 TDI | 2005-05 - 2009-11 | 51 | 70 | 1422 |
SKODA
12 vehicles
FABIA
1999 - 2010
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| FABIA II (542) 1.4 TDI | 2007-02 - 2010-03 | 51 | 70 | 1422 | |
| FABIA I (6Y2) 1.4 TDI | 2005-10 - 2008-03 | 51 | 70 | 1422 | |
| FABIA I (6Y2) 1.9 SDI | 1999-12 - 2008-03 | 47 | 64 | 1896 | |
| FABIA II Combi (545) 1.4 TDI | 2007-10 - 2010-03 | 51 | 70 | 1422 | |
| FABIA I Combi (6Y5) 1.4 TDI | 2005-10 - 2007-12 | 51 | 70 | 1422 | |
| FABIA I Combi (6Y5) 1.9 SDI | 2000-04 - 2007-12 | 47 | 64 | 1896 | |
| FABIA I Praktik (6Y5) 1.4 TDI | 2005-10 - 2007-12 | 51 | 70 | 1422 | |
| FABIA I Praktik (6Y5) 1.9 SDI | 2001-07 - 2007-12 | 47 | 64 | 1896 | |
| FABIA I Saloon (6Y3) 1.4 TDI | 2005-10 - 2007-12 | 51 | 70 | 1422 | |
| FABIA I Saloon (6Y3) 1.9 SDI | 1999-11 - 2007-12 | 47 | 64 | 1896 |
ROOMSTER
2006 - 2010
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| ROOMSTER (5J7) 1.4 TDI | 2006-07 - 2010-03 | 51 | 70 | 1422 | |
| ROOMSTER Praktik (5J) 1.4 TDI | 2007-03 - 2010-03 | 51 | 70 | 1422 |
VW
3 vehicles
GOLF
2004 - 2008
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| GOLF V (1K1) 2.0 SDI | 2004-01 - 2008-11 | 55 | 75 | 1968 |
POLO
2002 - 2012
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| POLO IV (9N_, 9A_) 1.4 TDI | 2005-04 - 2009-11 | 51 | 70 | 1422 | |
| POLO IV Saloon (9A4, 9A2, 9N2, 9A6) 1.9 SDI | 2002-09 - 2012-04 | 47 | 64 | 1896 |
Alternatives
€233.20
Dispatch on next business day
€68.42
Dispatch on next business day
€114.37
Dispatch on next business day
€176.10
Dispatch on next business day
€63.92
Dispatch on next business day