Specifications
| Cylinder Bore | 104.77 mm |
| Component Number | 1. T 3.5 IF Mo |
| Component Number | 2. M 2.5 IFU P |
| Component Number | 3. DSF 3.5 Cr |
| Packaging length | 19.0 cm |
| Packaging width | 19.00 cm |
| Packaging height | 3.00 cm |
| Net Weight | 84 g |
Shipping Details
| Weight | 0.14 Kg |
| Customs Code | 840999 |
| Country of Origin | Brazil |
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
VOLVO
Cross-Reference Numbers
GOETZE ENGINE
KOLBENSCHMIDT
SM
9 5150 00
VOLVO
276 818
Fit Vehicles
VOLVO
39 vehicles
8700
1998 - ...
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| 8700 8700 | 1998-01 - ... | 169 | 6725 | ||
| 8700 8700 | 1998-01 - ... | 191 | 6725 | ||
| 8700 8700 | 1998-01 - ... | 210 | 6725 |
FL7
1985 - 1999
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| FL7 FL 7/230 | 1985-09 - 1998-09 | 169 - 173 | 230 - 235 | 6725 | |
| FL7 FL 7/260 | 1991-11 - 1998-09 | 191 | 260 | 6725 | |
| FL7 FL 7/290 | 1993-10 - 1998-09 | 210 | 286 | 6725 | |
| FL7 FL 7/230 | 1985-09 - 1998-09 | 169 - 173 | 230 - 235 | 6725 | |
| FL7 FL 7/260 | 1991-11 - 1998-09 | 191 | 260 | 6725 | |
| FL7 FL 7/290 | 1993-10 - 1998-09 | 210 | 286 | 6725 | |
| FL7 FL 7/230 | 1985-09 - 1998-09 | 169 - 173 | 230 - 235 | 6725 | |
| FL7 FL 7/260 | 1991-11 - 1998-09 | 191 | 260 | 6725 | |
| FL7 FL 7/290 | 1993-10 - 1998-09 | 210 | 286 | 6725 | |
| FL7 FL 7/230 | 1985-09 - 1998-09 | 169 - 173 | 230 - 235 | 6725 | |
| FL7 FL 7/260 | 1991-11 - 1998-09 | 191 | 260 | 6725 | |
| FL7 FL 7/290 | 1993-10 - 1998-09 | 210 | 286 | 6725 | |
| FL7 FL 7/230 | 1985-09 - 1998-09 | 169 - 173 | 230 - 235 | 6725 | |
| FL7 FL 7/260 | 1991-11 - 1998-09 | 191 | 260 | 6725 | |
| FL7 FL 7/290 | 1993-10 - 1998-09 | 210 | 286 | 6725 | |
| FL7 FL 7/230 | 1985-09 - 1998-09 | 169 - 173 | 230 - 235 | 6725 | |
| FL7 FL 7/260 | 1991-11 - 1998-09 | 191 | 260 | 6725 | |
| FL7 FL 7/290 | 1993-10 - 1998-09 | 210 | 286 | 6725 | |
| FL7 FL 7/290 | 1993-10 - 1998-09 | 210 | 286 | 6725 | |
| FL7 FL 7/230 | 1985-09 - 1998-09 | 169 - 173 | 6725 | ||
| FL7 FL 7/260 | 1991-11 - 1998-09 | 191 | 6725 | ||
| FL7 FL 7/290 | 1993-10 - 1998-09 | 210 | 6725 | ||
| FL7 FL 7/230 | 1985-09 - 1999-10 | 169 | 6725 | ||
| FL7 FL 7/230 | 1985-09 - 1999-10 | 169 | 6725 | ||
| FL7 FL 7/230 | 1985-09 - 1999-10 | 169 | 6725 | ||
| FL7 FL 7/285 | 1993-12 - 1999-10 | 210 | 6725 | ||
| FL7 FL 7/285 | 1993-12 - 1999-10 | 210 | 6725 | ||
| FL7 FL 7/285 | 1993-12 - 1999-10 | 210 | 6725 | ||
| FL7 FL 7/285 | 1993-12 - 1999-10 | 210 | 6725 | ||
| FL7 FL 7/285 | 1993-12 - 1999-10 | 210 | 6725 | ||
| FL7 FL 7/285 | 1993-12 - 1999-10 | 210 | 6725 | ||
| FL7 FL 7/285 | 1993-12 - 1999-10 | 210 | 6725 | ||
| FL7 FL 7/285 | 1993-12 - 1999-10 | 210 | 6725 | ||
| FL7 FL 7/285 | 1993-12 - 1999-10 | 210 | 6725 |
FS7
1994 - 1996
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| FS7 FS 718/260 | 1994-09 - 1996-03 | 191 | 260 | 6725 | |
| FS7 FS 718/230 | 1994-09 - 1996-03 | 169 | 230 | 6725 |
Alternatives
€17.62
dispatch in 28 business days
€21.01
dispatch in 28 business days
€9.16
dispatch in 28 business days