Article to be discontinued
Specifications
| Cylinder Bore | 86.0 mm |
| Component Number | 1. R 1.5 Cr P |
| Component Number | 2. M 1.5 P |
| Component Number | 3. 3S 4.0 Cr |
| Packaging length | 12.5 cm |
| Packaging width | 12.50 cm |
| Packaging height | 2.90 cm |
| Net Weight | 26 g |
Shipping Details
| Weight | 0.07 Kg |
| Customs Code | 840991 |
| Country of Origin | Germany |
No longer available
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
COFAP
AJ 06303 10
DA 6758
DA M6758
GOETZE ENGINE
RRK80014A
NE
28720
28805
TOYOTA
13011 71010
13011 71030
13011 71040
13011-71020
TRW Engine Component
18 6937700
Fit Vehicles
DAIHATSU
2 vehicles
ROCKY
1985 - 1993
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| ROCKY Hard Top (F7, F8) 2.0 4x4 (F70, F75, F80, F85) | 1985-02 - 1993-04 | 65 | 88 | 1998 | |
| ROCKY Soft Top (F7, F8) 2.0 (F70, F75, F80, F85) | 1985-02 - 1993-04 | 65 | 88 | 1998 |
TOYOTA
17 vehicles
DYNA
1984 - 1995
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| DYNA Platform/Chassis (_U_, _Y_) 2.0 (YU60_, YU60R) | 1984-09 - 1987-08 | 79 | 107 | 1998 | |
| DYNA 100 Platform/Chassis (YH_) 1.8 (YH81_, YH81R) | 1985-08 - 1995-04 | 58 | 1812 | ||
| DYNA 100 Platform/Chassis (YH_) 1.8 (YH81_, YH81R) | 1987-08 - 1995-04 | 61 | 83 | 1812 | |
| DYNA 150 Platform/Chassis (_Y_) 2.0 (YY61_) | 1985-08 - 1987-09 | 65 | 88 | 1998 | |
| DYNA 150 Platform/Chassis (_Y_) 2.0 | 1985-08 - 1988-08 | 79 | 1998 |
HIACE
1982 - 1989
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| HIACE III Van (_H5_, _H6_, _H7_, _H8_, _H9_) 1.8 (YH50, YH60) | 1982-12 - 1989-07 | 58 | 79 | 1812 | |
| HIACE III Van (_H5_, _H6_, _H7_, _H8_, _H9_) 2.0 (YH51, YH61) | 1982-12 - 1989-08 | 65 | 88 | 1998 | |
| HIACE III Bus (_H5_, _H6_, _H7_, _H8_, _H9_) 1.8 (YH50, YH60) | 1983-03 - 1989-07 | 58 | 79 | 1812 | |
| HIACE III Bus (_H5_, _H6_, _H7_, _H8_, _H9_) 2.0 (YH51, YH61) | 1985-01 - 1989-08 | 65 | 88 | 1998 | |
| HIACE III Bus (_H5_, _H6_, _H7_, _H8_, _H9_) 2.0 4WD (YH51) | 1987-08 - 1989-07 | 65 | 1998 |
HILUX
1983 - 1998
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| HILUX V Pickup (_N8_, _N9_, _N10_, _N11_) 1.8 (YN85, YN90) | 1988-09 - 1998-06 | 61 | 83 | 1812 | |
| HILUX IV Pickup (_N5_, _N6_) 2.0 (YN57, YN60) | 1983-08 - 1988-07 | 65 | 88 | 1998 | |
| HILUX IV Pickup (_N5_, _N6_) 2.0 4WD (YN65_) | 1985-01 - 1988-12 | 65 | 1998 | ||
| HILUX IV Pickup (_N5_, _N6_) 1.8 (YN51, YN56) | 1983-08 - 1989-03 | 58 | 1812 |
MODEL
1982 - 1990
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| MODEL F (CR2_, YR2_, YR3_) 1.8 De Luxe (YR20_, YR20RG) | 1982-11 - 1984-08 | 58 | 79 | 1812 | |
| MODEL F (CR2_, YR2_, YR3_) 2.0 Super (YR21) | 1984-08 - 1988-08 | 65 | 88 | 1998 | |
| MODEL F (CR2_, YR2_, YR3_) 2.0 (YR21_G, YR21RG) | 1988-08 - 1990-01 | 66 | 90 | 1998 |
Alternatives
€34.96
dispatch in 4 business days
€33.10
dispatch in 28 business days
€36.46
dispatch in 28 business days