Article to be discontinued
Dimensions and size
| Length | 73.7 | mm |
Specifications
| Standard Size | STD |
| Cylinder Bore | 82.51 mm |
| Compression Height | 45.65 mm |
| Bolt Length | 69.0 mm |
| Bolt Head Diameter | 26.0 mm |
| Recess Depth 1 | 2.05 mm |
| Supplementary Article/Supplementary Info 2 | with piston ring carrier |
| Production Number | 82 L 59 |
| Component Number | 1. T 2.5 Mo P |
| Component Number | 2. M 2.0 P |
| Component Number | 3. DSF 3.0 Cr |
| Packaging height | 12.80 cm |
| Net Weight | 806 g |
| Packaging length | 9.5 cm |
| Packaging width | 9.50 cm |
Shipping Details
| Weight | 0.85 Kg |
| Customs Code | 840999 |
| Country of Origin | Germany |
No longer available