Article to be discontinued
Dimensions and size
| Length | 74.5 | mm |
Specifications
| Standard Size | STD |
| Cylinder Bore | 78.0 mm |
| Compression Height | 47.25 mm |
| Bolt Length | 66.5 mm |
| Bolt Head Diameter | 24.0 mm |
| Recess Depth 1 | 1.6 mm |
| Recess Diameter | 27.4 mm |
| Machined | with cut-out for oil jet |
| Surface | Coated |
| Supplementary Article/Supplementary Info 2 | without cooling duct |
| Top Land Height | 13.5 mm |
| Production Number | 78 L 52 |
| Piston Clearance | 0.07 mm |
| Component Number | 1. R 2.0 Cr |
| Component Number | 2. M 2.0 P |
| Component Number | 3. DSF 3.0 Cr |
| Packaging height | 12.80 cm |
| Net Weight | 650 g |
| Packaging length | 9.5 cm |
| Packaging width | 9.50 cm |
Shipping Details
| Weight | 0.703 Kg |
| Customs Code | 840999 |
| Country of Origin | Turkey |
No longer available