Article to be discontinued
Product has been replaced by:
021 93 11
Dimensions and size
| Length | 70.5 | mm |
Specifications
| Cylinder Bore | 80.25 mm |
| Compression Height | 42.5 mm |
| Bolt Length | 63.0 mm |
| Bolt Head Diameter | 24.0 mm |
| Recess Depth 1 | 0.7 mm |
| Recess Diameter | 12.7 mm |
| Surface | Coated |
| Supplementary Article/Supplementary Info 2 | with piston ring carrier |
| Supplementary Article/Supplementary Info 2 | without cooling duct |
| Production Number | 80 V 201 |
| Piston Clearance | 0.04 mm |
| Component Number | 1. R 2.0 Mo |
| Component Number | 2. M 2.0 IFU |
| Component Number | 3. DSF 3.0 Cr |
| Packaging height | 12.80 cm |
| Net Weight | 710 g |
| Packaging length | 9.5 cm |
| Packaging width | 9.50 cm |
Shipping Details
| Weight | 0.71 Kg |
| Customs Code | 840999 |
| Country of Origin | Spain |
No longer available