to cylinder 4, to cylinder 3, for cylinder 3-4
Dimensions and size
| Length | 69.8 | mm |
Specifications
| Fitting Position | to cylinder 3 |
| Fitting Position | to cylinder 4 |
| Fitting Position | for cylinder 3-4 |
| Cylinder Bore | 79.76 mm |
| Compression Height | 45.8 mm |
| Bolt Length | 66.0 mm |
| Bolt Head Diameter | 26.0 mm |
| Recess Depth 1 | 17.5 mm |
| Recess Diameter | 38.0 mm |
| Valve Pocket Depth 1 | 1.15 mm |
| Valve Pocket Depth 2 | 1.15 mm |
| Machined | with cut-out for oil jet |
| Surface | Coated |
| Supplementary Article/Supplementary Info 2 | with piston ring carrier |
| Supplementary Article/Supplementary Info 2 | with cooling duct |
| Top Land Height | 12 mm |
| Production Number | 79 L 79 |
| Piston Clearance | 0.07 mm |
| Component Number | 1. R 1.75 CrK |
| Component Number | 2. M 2.0 IFU |
| Component Number | 3. DSF 3.0 Cr |
| Packaging height | 12.80 cm |
| Net Weight | 800 g |
| Packaging length | 9.5 cm |
| Packaging width | 9.50 cm |
Shipping Details
| Weight | 1.025 Kg |
| Customs Code | 840999 |
| Country of Origin | Germany |
€73.73
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns