Article to be discontinued
Dimensions and size
| Length | 77.7 | mm |
Specifications
| Standard Size | STD |
| Cylinder Bore | 84.0 mm |
| Compression Height | 35.7 mm |
| Bolt Length | 54.0 mm |
| Bolt Head Diameter | 22.0 mm |
| Recess Depth 1 | 0.9 mm |
| Recess Diameter | 59.0 mm |
| Valve Pocket Depth 1 | 1.99 mm |
| Surface | Tin-plated |
| Supplementary Article/Supplementary Info 2 | without cooling duct |
| Production Number | 84 V 114 |
| Piston Clearance | 0.020 mm |
| Component Number | 1. R 1.5 IF Cr |
| Component Number | 2. NM 2.0 |
| Component Number | 3. G 4.0 |
| Packaging height | 12.80 cm |
| Net Weight | 543 g |
| Packaging length | 9.5 cm |
| Packaging width | 9.50 cm |
Shipping Details
| Weight | 0.59 Kg |
| Customs Code | 840991 |
| Country of Origin | Germany |
No longer available