Dimensions and size
| Length | 68.0 | mm |
Specifications
| Standard Size | STD |
| Cylinder Bore | 93.4 mm |
| Compression Height | 32.0 mm |
| Bolt Length | 71.0 mm |
| Bolt Head Diameter | 22.0 mm |
| Recess Depth 1 | 1.6 mm |
| Recess Diameter | 83.0 mm |
| Valve Pocket Depth 1 | 2.15 mm |
| Valve Pocket Depth 2 | 2.55 mm |
| Surface | Tin-plated |
| Supplementary Article/Supplementary Info 2 | without cooling duct |
| Top Land Height | 6 mm |
| Production Number | 93 V 74 |
| Piston Clearance | 0.04 mm |
| Component Number | 1. R1.5 IF Mo P |
| Component Number | 2. NM 1.5 |
| Component Number | 3. DSF 3 Cr |
| Packaging length | 11.6 cm |
| Packaging width | 11.60 cm |
| Packaging height | 14.30 cm |
| Net Weight | 675 g |
Shipping Details
| Weight | 0.69 Kg |
| Customs Code | 840991 |
| Country of Origin | Germany |