Dimensions and size
| Length | 62.8 | mm |
Specifications
| Standard Size | STD |
| Cylinder Bore | 80.0 mm |
| Compression Height | 42.8 mm |
| Bolt Length | 54.0 mm |
| Bolt Head Diameter | 22.0 mm |
| Valve Pocket Depth 1 | 1.71 mm |
| Valve Pocket Depth 2 | 3.53 mm |
| Surface | Tin-plated |
| Supplementary Article/Supplementary Info 2 | without cooling duct |
| Production Number | 80 V 197 |
| Piston Clearance | 0.020 mm |
| Component Number | 1. R 1.5 Cr |
| Component Number | 2. NM 1.75 |
| Component Number | 3. SSF 3.0 |
| Packaging height | 12.80 cm |
| Net Weight | 490 g |
| Packaging length | 9.5 cm |
| Packaging width | 9.50 cm |
Shipping Details
| Weight | 0.551 Kg |
| Customs Code | 840999 |
| Country of Origin | Germany |
€66.79
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch in 28 business days
- Check shipping rates