Article to be discontinued
Dimensions and size
| Length | 102.4 | mm |
| Length | 102,4 mm | mm |
Specifications
| Cylinder Bore | 105.0 mm |
| Compression Height | 66.4 mm |
| Bolt Length | 88 mm |
| Bolt Head Diameter | 35 mm |
| Recess Depth 1 | 21.7 mm |
| Recess Diameter | 60.0 mm |
| Surface | Coated |
| Supplementary Article/Supplementary Info 2 | with piston ring carrier |
| Supplementary Article/Supplementary Info 2 | without cooling duct |
| Production Number | 105 L 68 |
| Piston Clearance | 0.08 mm |
| Component Number | 1. T 3.0 Cr |
| Component Number | 2. M 2.0 IF |
| Component Number | 3. DSF 4.0 Cr |
| Packaging length | 11.6 cm |
| Packaging width | 11.60 cm |
| Packaging height | 14.30 cm |
| Net Weight | 1880 g |
| Supplementary Article/Supplementary Info | with piston rings |
| Bolt Length | 88 mm mm |
| Compression Height | 66,4 mm mm |
| Recess Diameter | 60 mm mm |
| Supplementary Article/Supplementary Info 2 | with piston ring carrier |
| Bolt Head Diameter | 35 mm mm |
| Recess Depth 1 | 21,7 mm mm |
| Top Land Height | 16 mm mm |
| Cylinder Bore | 105 mm mm |
| Production Number | 105 128 |
| Surface | Coated |
Shipping Details
| Weight | 1.343 Kg |
| Customs Code | 840999 |
| Country of Origin | Poland |
No longer available