Rear Axle Left
Specifications
| paired article number | 82-0704 |
| Material | Cast Iron |
| Manufacturer Restriction | LOCKHEED |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (2 pistons) |
| for brake disc thickness | 13 mm |
| for brake disc diameter | 290 mm |
| Piston Diameter | 41 mm |
| Fitting Position | Rear Axle Left |
Shipping Details
| Weight | 3.606 Kg |
| Customs Code | 870830 |
| Country of Origin | China |
€39.67
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
A.B.S.
APEC
LCA149
BENDIX
694795B
BOSCH
BREMBO
BUDWEG CALIPER
Brake ENGINEERING
CA1220
DELCO REMY
DELPHI
LC5927
LC6143
DRI
ELSTOCK
EUROBRAKE
5301214093
FERODO
FTE
LAND ROVER
SMC500240
STC1265
LPR
PF20475
NK
REMY
DC72502
SHAFTEC
BC9880
TEXTAR
38242000
TRISCAN
TRW
Fit Vehicles
LAND ROVER
32 vehicles
DEFENDER
1990 - 2016
DISCOVERY
1989 - 1998
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| DISCOVERY I (LJ) 4.0 4x4 | 1993-09 - 1998-10 | 136 | 3947 | ||
| DISCOVERY I (LJ) 2.0 16 V 4x4 | 1989-06 - 1998-10 | 99 | 135 | 1994 | |
| DISCOVERY I (LJ) 2.5 TDI 4x4 | 1993-06 - 1998-10 | 90 | 122 | 2495 | |
| DISCOVERY I (LJ) 2.5 TDI 4x4 | 1989-10 - 1998-10 | 83 | 113 | 2495 | |
| DISCOVERY I (LJ) 3.5 4x4 (SALLJG) | 1989-06 - 1994-06 | 113 | 154 | 3531 | |
| DISCOVERY I (LJ) 4.0 4x4 | 1993-09 - 1998-10 | 134 | 182 | 3947 |
RANGE
1988 - 2002
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| RANGE ROVER II (P38A) 3.9 4x4 | 1994-07 - 2002-03 | 140 | 190 | 3947 | |
| RANGE ROVER II (P38A) 4.6 4x4 | 1994-07 - 2002-03 | 165 | 224 | 4553 | |
| RANGE ROVER I 4.3 Vogue LSE 4x4 | 1992-09 - 1994-07 | 149 | 203 | 4275 | |
| RANGE ROVER I 2.5 TDi 4x4 | 1992-11 - 1996-04 | 83 | 2495 | ||
| RANGE ROVER I 3.9 Cat 4x4 | 1988-11 - 1994-07 | 127 | 173 | 3947 | |
| RANGE ROVER I 3.9 Vogue SEI 4x4 | 1988-11 - 1994-07 | 134 | 182 | 3947 | |
| RANGE ROVER II (P38A) 2.5 D 4x4 | 1994-07 - 2002-03 | 100 | 136 | 2497 |
Alternatives
€75.78
Dispatch on next business day
€60.79
Dispatch on next business day
€72.03
Dispatch on next business day
€107.20
dispatch in 28 business days
€94.88
dispatch in 28 business days