Front Axle Left
Specifications
| Fitting Position | Front Axle Left |
| paired article number | 82-0754 |
| Material | Cast Iron |
| Manufacturer Restriction | MAZDA |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| for brake disc thickness | 25 mm |
| for brake disc diameter | 299 mm |
| Piston Diameter | 57 mm |
Shipping Details
| Weight | 3.34 Kg |
| Customs Code | 870830 |
| Country of Origin | China |
€27.68
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch in 28 business days
- Check shipping rates
Inform Me About Availability
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
MAZDA
Cross-Reference Numbers
A.B.S.
APEC
LCA554
BLUE PRINT
BOSCH
BREMBO
BUDWEG CALIPER
Brake ENGINEERING
CA2956
DELCO REMY
DC84164
DRI
ELSTOCK
EUROBRAKE
53012132135
FTE
MAZDA
GSZD3399Z
NIPPARTS
N3213047
NK
PAGID
73245
QUINTON HAZELL
QBS7893
REMSA
9029561
REMY
DC84164
TEXTAR
38199200
TRISCAN
TRW
ZIMMERMANN
Fit Vehicles
MAZDA
30 vehicles
6
2007 - 2013
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| 6 Saloon (GH) 2.0 MZR-CD (GH14) | 2007-08 - 2010-10 | 103 | 140 | 1998 | |
| 6 Saloon (GH) 2.2 MZR-CD (GH10) | 2009-01 - 2012-12 | 92 | 125 | 2184 | |
| 6 Hatchback (GH) 2.2 MZR-CD (GH10) | 2009-01 - 2012-12 | 120 | 163 | 2184 | |
| 6 Hatchback (GH) 2.2 MZR-CD (GH10) | 2009-01 - 2012-12 | 92 | 125 | 2184 | |
| 6 Hatchback (GH) 2.5 MZR (GH5FS) | 2007-08 - 2013-03 | 125 | 170 | 2488 | |
| 6 Estate (GH) 2.2 MZR-CD (GH10) | 2008-08 - 2011-12 | 136 | 185 | 2184 | |
| 6 Saloon (GH) 1.8 MZR | 2007-08 - 2013-07 | 88 | 120 | 1798 | |
| 6 Hatchback (GH) 2.2 MZR-CD (GH10) | 2009-01 - 2012-12 | 136 | 185 | 2184 | |
| 6 Hatchback (GH) 1.8 MZR | 2007-08 - 2013-07 | 88 | 120 | 1798 | |
| 6 Hatchback (GH) 2.0 MZR (GHEFS) | 2007-08 - 2013-07 | 108 | 147 | 1999 | |
| 6 Saloon (GH) 2.0 MZR (GHEFP, GH10F) | 2007-08 - 2012-12 | 108 | 147 | 1999 | |
| 6 Saloon (GH) 2.0 MZR (GHEFP) | 2010-01 - 2012-12 | 114 | 155 | 1999 | |
| 6 Hatchback (GH) 2.0 MZR (GHEFS) | 2010-01 - 2012-12 | 114 | 155 | 1999 | |
| 6 Hatchback (GH) 2.0 MZR-CD (GH14) | 2007-08 - 2009-10 | 103 | 140 | 1998 | |
| 6 Hatchback (GH) 2.2 D (GH10) | 2010-01 - 2012-12 | 95 | 129 | 2184 | |
| 6 Hatchback (GH) 2.2 MZR-CD (GH10) | 2010-01 - 2012-12 | 132 | 180 | 2184 | |
| 6 Saloon (GH) 2.2 D (GH10) | 2010-01 - 2012-12 | 95 | 129 | 2184 | |
| 6 Saloon (GH) 2.2 D (GH10) | 2010-01 - 2013-07 | 132 | 180 | 2183 | |
| 6 Saloon (GH) 2.2 MZR-CD (GH10) | 2009-01 - 2012-12 | 120 | 163 | 2184 | |
| 6 Saloon (GH) 2.2 MZR-CD (GH10) | 2009-01 - 2012-12 | 136 | 185 | 2184 | |
| 6 Saloon (GH) 2.5 MZR (GH5FS, GH5FP) | 2007-08 - 2013-07 | 125 | 170 | 2488 | |
| 6 Estate (GH) 1.8 MZR | 2008-02 - 2013-07 | 88 | 120 | 1798 | |
| 6 Estate (GH) 2.0 MZR (GHEFW) | 2010-01 - 2013-07 | 114 | 155 | 1999 | |
| 6 Estate (GH) 2.0 MZR (GHEFW, GH10F) | 2007-12 - 2013-07 | 108 | 147 | 1999 | |
| 6 Estate (GH) 2.5 MZR (GH5FW) | 2008-02 - 2013-07 | 125 | 170 | 2488 | |
| 6 Estate (GH) 2.0 MZR-CD (GH14) | 2007-12 - 2010-12 | 103 | 140 | 1998 | |
| 6 Estate (GH) 2.2 D (GH10) | 2010-01 - 2013-07 | 95 | 129 | 2184 | |
| 6 Estate (GH) 2.2 MZR-CD (GH10) | 2010-01 - 2013-07 | 132 | 180 | 2183 | |
| 6 Estate (GH) 2.2 MZR-CD (GH10) | 2009-01 - 2010-12 | 92 | 125 | 2184 | |
| 6 Estate (GH) 2.2 MZR-CD (GH10) | 2008-08 - 2013-07 | 120 | 163 | 2184 |
Alternatives
€84.74
Dispatch on next business day
€20.85
Dispatch on next business day
€36.83
Dispatch on next business day
€51.71
Dispatch on next business day
€36.90
dispatch in 2 business days