Front Axle Right, in front of axle
Specifications
| Fitting Position | Front Axle Right |
| Fitting Position | in front of axle |
| paired article number | 82-1175 |
| Manufacturer Restriction | BOSCH |
| Brake Caliper Type | Floating Caliper |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| for brake disc thickness | 26 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| for brake disc diameter | 295 mm |
| Piston Diameter | 57 mm |
Shipping Details
| Weight | 3.742 Kg |
| Customs Code | 870830 |
| Country of Origin | China |
€37.02
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
TOYOTA
Cross-Reference Numbers
ATE
BOSCH
BREMBO
BUDWEG CALIPER
Brake ENGINEERING
CA3187R
CARDONE
385945
DELCO REMY
DC84231
DEPA
ET74231
DRI
EAI
2274104
ELSTOCK
ERA Benelux
BC64231
FTE
HELLA
8AC 355 398-031
HERTH+BUSS JAKOPARTS
METZGER AUTOTEILE
NK
RE-EX
506-05921
SHAFTEC
BC20685
TMI
BR005921
TOYOTA
47730-02360
47730-02361
47730-0F030
TRISCAN
TRW
sbs
13012145250
Fit Vehicles
TOYOTA
30 vehicles
AURIS
2006 - 2015
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| AURIS Estate (_E18_) 2.0 D-4D (ADE186_) | 2013-07 - 2015-04 | 91 | 124 | 1998 | |
| AURIS (_E18_) 2.0 D-4D (ADE186_, ADE186R) | 2012-10 - 2015-04 | 91 | 124 | 1998 | |
| AURIS (_E15_) 2.0 D-4D (ADE150_, ADE150R) | 2006-10 - 2012-09 | 93 | 126 | 1998 | |
| AURIS (_E15_) 2.2 D (ADE157_, ADE151_, ADE151R, ADE157R) | 2006-11 - 2012-09 | 130 | 177 | 2231 |
AVENSIS
2008 - 2018
COROLLA
2006 - 2014
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| COROLLA Saloon (_E15_) 2.0 D-4D (ADE150) | 2006-11 - 2014-07 | 93 | 1998 | ||
| COROLLA Saloon (_E15_) 1.4 D-4D (NDE150) | 2006-10 - 2014-07 | 66 | 1364 |
VERSO
2009 - 2018
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| VERSO (_R2_) 1.8 (ZGR21_, ZGR21R) | 2009-04 - 2018-08 | 108 | 147 | 1798 | |
| VERSO (_R2_) 2.0 D-4D (AUR20_, AUR20R) | 2009-04 - 2018-08 | 93 | 126 | 1998 | |
| VERSO (_R2_) 1.6 D4-D (WAR20_) | 2013-11 - 2018-08 | 82 | 112 | 1598 | |
| VERSO (_R2_) 2.0 D-4D (AUR20_, AUR20R) | 2012-11 - 2018-08 | 91 | 124 | 1998 | |
| VERSO (_R2_) 1.6 (ZGR20_, ZGR20R) | 2009-04 - 2018-08 | 97 | 132 | 1598 | |
| VERSO (_R2_) 1.6 (ZGR20) | 2009-04 - 2018-08 | 81 | 1598 | ||
| VERSO VAN (_R2_) VVTi (ZGR20) | 2009-04 - 2018-08 | 97 | 1598 | ||
| VERSO VAN (_R2_) VVTi (ZGR21) | 2009-04 - 2018-08 | 108 | 1798 | ||
| VERSO VAN (_R2_) D4d (WAR20) | 2013-11 - 2018-08 | 82 | 1598 | ||
| VERSO VAN (_R2_) D4d (AUR20) | 2012-11 - 2018-08 | 91 | 1998 |
Alternatives
€56.10
Dispatch on next business day
€129.35
Dispatch on next business day
€72.92
Dispatch on next business day
€59.96
dispatch in 28 business days
€180.40
dispatch in 28 business days