This is the one single brake disc. If you plan to change discs on the entire axle then you should buy two products.
Dimensions and size
| Brake Disc Thickness | 11 | mm |
| Centering Diameter | 63.7 | mm |
| Height | 54 | mm |
| Inner Diameter | 151 | mm |
| Minimum thickness | 9.6 | mm |
| Outer Diameter | 278 | mm |
Specifications
| Brake Disc Type | solid |
| Bolt Hole Circle Ø | 108 mm |
| Hole Arrangement/Number | 05/05 |
| Wheel Bolt Bore Diameter | 13.8 mm |
| Supplementary Article/Supplementary Info 2 | without wheel hub |
| Supplementary Article/Supplementary Info 2 | without wheel bearing |
| Supplementary Article/Supplementary Info 2 | without wheel studs |
| Packaging length | 30.8 cm |
| Packaging width | 30.8 cm |
| Packaging height | 12.7 cm |
| Weight | 4.8 kg |
| Trade Numbers | 98200 1249, 98200 1249 0 1 |
Shipping Details
| Weight | 5.274 Kg |
| Customs Code | 870830 |
€22.65
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch in 28 business days
- Check shipping rates