Article to be discontinued
Dimensions and size
| Length | 575 | mm |
Specifications
| Stroke | 220 mm |
| Extention Force | 500 N |
| Weight | 0.361 kg |
| Cylinder Bore | 18.5 mm |
| Standpipe Diameter | 8 mm |
| Packaging length | 72.5 cm |
| Packaging width | 3 cm |
| Packaging height | 3 cm |
Shipping Details
| Weight | 0.348 Kg |
| Weight Volumetric | 0.696 Kg |
| Customs Code | 830230 |
| Country of Origin | Poland |
No longer available
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
AUDI
Cross-Reference Numbers
ASHIKA
AUDI
8A9827552D
AUTOMEGA
100044610
BUGIAD
BGS10569
DELPHI
FEBI BILSTEIN
JAPANPARTS
JAPKO
JOHNS
13 08 95-92
JP GROUP
1181204300
89-0022
KLOKKERHOLM
00177100
LESJÖFORS
MAGNETI MARELLI
430719042900
GS0429
MAPCO
20833
20969
MAXGEAR
METZGER AUTOTEILE
MEYLE
NOR
00177100
OPTIMAL
AG-17415
QUINTON HAZELL
128526
QTS128526
ROC
GS0152
STABILUS
SWAG
TOPRAN
TRISCAN
VAICO
VEMA
51166
Fit Vehicles
AUDI
16 vehicles
80
1991 - 1996
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| 80 B4 Avant (8C5) 2.0 E 16V quattro | 1992-12 - 1995-07 | 103 | 140 | 1984 | |
| 80 B4 Avant (8C5) 2.3 E | 1992-07 - 1996-01 | 98 | 133 | 2309 | |
| 80 B4 Avant (8C5) 2.3 E quattro | 1991-09 - 1994-11 | 98 | 133 | 2309 | |
| 80 B4 Avant (8C5) 2.6 | 1992-07 - 1996-01 | 110 | 150 | 2598 | |
| 80 B4 Avant (8C5) 2.6 quattro | 1992-07 - 1995-07 | 110 | 150 | 2598 | |
| 80 B4 Avant (8C5) 2.8 | 1991-09 - 1996-01 | 128 | 174 | 2771 | |
| 80 B4 Avant (8C5) S2 quattro | 1993-02 - 1995-07 | 169 | 230 | 2226 | |
| 80 B4 Avant (8C5) 1.6 E | 1993-06 - 1996-01 | 74 | 101 | 1595 | |
| 80 B4 Avant (8C5) 2.0 | 1992-07 - 1996-01 | 66 | 90 | 1984 | |
| 80 B4 Avant (8C5) 1.9 TD | 1991-09 - 1994-12 | 55 | 75 | 1896 | |
| 80 B4 Avant (8C5) 1.9 TDI | 1992-07 - 1996-01 | 66 | 90 | 1896 | |
| 80 B4 Avant (8C5) 2.0 E | 1992-07 - 1996-01 | 85 | 115 | 1984 | |
| 80 B4 Avant (8C5) 2.0 E 16V | 1993-02 - 1996-01 | 103 | 140 | 1984 | |
| 80 B4 Avant (8C5) 2.8 quattro | 1992-08 - 1995-07 | 128 | 174 | 2771 | |
| 80 B4 Avant (8C5) RS2 quattro | 1994-03 - 1995-05 | 232 | 315 | 2226 | |
| 80 B4 Avant (8C5) 2.0 quattro | 1993-11 - 1996-01 | 79 | 1984 |
Alternatives
€15.64
Dispatch on next business day
€11.39
Dispatch on next business day
€9.42
Dispatch on next business day
€6.91
Dispatch on next business day
€6.87
Dispatch on next business day