Dimensions and size
| Length 1 | 301 | mm |
| Length 2 | 466 | mm |
Specifications
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Shock Absorber System | Monotube |
| Guarantee | 5 years warranty with accessories when replaced in pairs |
| Bore Diameter | 46 mm |
| Piston Rod Diameter | 14 mm |
| Weight | 2.100 kg |
| Packaging length | 61.3 cm |
| Packaging width | 13.8 cm |
| Packaging height | 6.5 cm |
Shipping Details
| Weight | 2.14 Kg |
| Customs Code | 870880 |
| Country of Origin | Belgium |
€36.40
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns