Dimensions and size
| Length 1 | 342 | mm |
| Length 2 | 557 | mm |
Specifications
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Guarantee | 5 years warranty with accessories when replaced in pairs |
| Bore Diameter | 35 mm |
| Piston Rod Diameter | 15.8 mm |
| Weight | 2.300 kg |
| Packaging length | 61.3 cm |
| Packaging width | 13.8 cm |
| Packaging height | 6.5 cm |
Shipping Details
| Weight | 2.654 Kg |
| Customs Code | 870880 |
| Country of Origin | Poland |
€52.00
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
BEDFORD
MAZDA
VW
Cross-Reference Numbers
SACHS
Fit Vehicles
ISUZU
18 vehicles
FASTER
1977 - 1991
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CAMPO (KB) 2.5 D (KB27) | 1983-01 - 1990-12 | 55 | 75 | 2499 | |
| CAMPO (KB) 2.5 D 4WD (KBD47) | 1983-01 - 1990-12 | 55 | 75 | 2499 | |
| CAMPO (KB) 2.0 (KB28) | 1985-06 - 1988-12 | 58 | 79 | 1949 | |
| CAMPO (KB) 2.0 4WD (KB48) | 1985-06 - 1988-12 | 58 | 79 | 1949 | |
| CAMPO (KB) 2.0 (KB21, KB27) | 1977-04 - 1982-12 | 48 | 1994 | ||
| CAMPO (KB) 2.0 (KB23) | 1983-01 - 1988-03 | 52 | 1994 | ||
| CAMPO (KB) 2.0 4WD (KB41, KB45) | 1977-04 - 1982-12 | 48 | 1994 | ||
| CAMPO (KB) 2.0 4WD (KB43, KB48) | 1983-01 - 1988-03 | 52 | 1994 | ||
| CAMPO (KB) 2.2 D (KBD27) | 1983-01 - 1991-12 | 45 | 2238 | ||
| CAMPO (KB) 2.2 D (KDB23, KDB28) | 1978-08 - 1982-12 | 36 | 2238 | ||
| CAMPO (KB) 2.2 D 4WD | 1977-04 - 1982-12 | 36 | 2238 |
TROOPER
1983 - 1991
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| TROOPER I (UBS) 1.9 4WD | 1983-01 - 1985-12 | 58 | 1949 | ||
| TROOPER I (UBS) 2.3 4WD | 1984-09 - 1991-12 | 66 | 2254 | ||
| TROOPER I (UBS) 2.2 TD 4WD | 1984-03 - 1991-12 | 53 | 2238 | ||
| TROOPER I Open Off-Road Vehicle (UBS) 2.2 D 4x4 | 1984-05 - 1989-07 | 39 | 53 | 2238 | |
| TROOPER I Open Off-Road Vehicle (UBS) 2.2 TD (UBS52) | 1984-03 - 1991-12 | 53 | 72 | 2238 | |
| TROOPER I Open Off-Road Vehicle (UBS) 2.3 (UBS16) | 1985-11 - 1991-12 | 66 | 90 | 2254 | |
| TROOPER I (UBS) 2.2 D 4WD | 1984-05 - 1989-12 | 39 | 53 | 2238 |
NISSAN
2 vehicles
PICK
1983 - 1986
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| PICK UP (720) 2.5 D 4WD | 1983-04 - 1986-03 | 53 | 72 | 2494 | |
| PICK UP (720) 2.2 4WD | 1983-04 - 1986-03 | 71 | 97 | 2188 |
TOYOTA
22 vehicles
HILUX
1983 - 1998
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| HILUX V Pickup (_N8_, _N9_, _N10_, _N11_) 1.8 (YN85, YN90) | 1988-09 - 1998-06 | 61 | 83 | 1812 | |
| HILUX V Pickup (_N8_, _N9_, _N10_, _N11_) 2.4 D (LN90_, LN90R) | 1995-03 - 1997-08 | 58 | 79 | 2446 | |
| HILUX IV Pickup (_N5_, _N6_) 2.2 (YN58) | 1983-08 - 1989-12 | 69 | 2237 | ||
| HILUX V Pickup (_N8_, _N9_, _N10_, _N11_) 2.2 (YN87_, YN87R) | 1989-03 - 1994-07 | 69 | 2237 | ||
| HILUX IV Pickup (_N5_, _N6_) 2.4 D (LN51_, LN60, LN56) | 1984-01 - 1988-07 | 56 | 2446 | ||
| HILUX V Pickup (_N8_, _N9_, _N10_, _N11_) 2.4 D (LN85, LN90) | 1991-10 - 1997-07 | 59 | 80 | 2446 | |
| HILUX V Pickup (_N8_, _N9_, _N10_, _N11_) 2.4 D (LN85_, LN110, LN90) | 1988-09 - 1997-08 | 61 | 83 | 2446 | |
| HILUX V Pickup (_N8_, _N9_, _N10_, _N11_) 2.4 D (LN5_, LN85, LN90) | 1988-10 - 1997-07 | 55 | 75 | 2446 |
LAND
1969 - 1988
VW
3 vehicles
TARO
1989 - 1997
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| TARO 1.8 | 1989-04 - 1994-09 | 61 | 83 | 1812 | |
| TARO 2.2 | 1989-06 - 1994-07 | 69 | 94 | 2237 | |
| TARO 2.4 D | 1989-06 - 1997-03 | 61 | 83 | 2446 |
Alternatives
€40.28
dispatch in 4 business days