Specifications
| Colour | Grey |
| Cable Length | 350 mm |
| Connector Shape | rectangular |
| Supplementary Article/Supplementary Info 2 | with cable |
| Number of pins | 2 |
| for OE number | 9008019024 |
| Weight | 84.4 g |
| Number of mounting bores | 1 |
| Sensor Type | Inductive Sensor |
| Resistor | 1450 Ohm |
| Packaging length | 7.5 cm |
| Packaging width | 6.5 cm |
| Packaging height | 6 cm |
Shipping Details
| Weight | 0.07 Kg |
| Customs Code | 903180 |
| Country of Origin | China |
€9.68
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch in 28 business days
- Check shipping rates
Inform Me About Availability
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
DAIHATSU
LEXUS
TOYOTA
Cross-Reference Numbers
BREMI
DAIHATSU
9008019024
9091905047
DELPHI
SS10901
SS10901-17B1
FAE
LEXUS
9091905047
LUCAS
SEB1968
MEAT & DORIA
NGK
TOYOTA
9008019024
9091905047
VALEO
VEMO
Fit Vehicles
LEXUS
1 vehicles
HS
2009 - 2012
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| HS (ANF10) 250h (ANF10) | 2009-09 - 2012-12 | 139 | 2362 |
TOYOTA
27 vehicles
AVENSIS
2000 - 2008
CAMRY
2001 - 2011
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CAMRY Saloon (_V4_) 2.4 (ACV40_) | 2006-01 - 2011-09 | 127 | 2362 | ||
| CAMRY Saloon (_V4_) 2.4 (ACV40) | 2006-01 - 2011-09 | 116 | 2362 | ||
| CAMRY Saloon (_V3_) 2.0 (ACV31_, ACV31) | 2001-08 - 2006-11 | 110 | 1998 | ||
| CAMRY Saloon (_V4_) 2.4 (ACV40_, ACV40R) | 2006-01 - 2011-09 | 123 | 2362 | ||
| CAMRY Saloon (_V3_) 2.4 (ACV30, ACV36) | 2001-11 - 2006-11 | 112 | 152 | 2362 |
MATRIX
2008 - 2014
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| MATRIX (_E14_) 2.4 4WD (AZE144) | 2009-01 - 2010-12 | 117 | 2362 | ||
| MATRIX (_E14_) 2.4 (AZE14_) | 2008-01 - 2014-05 | 117 | 2362 |
PREVIA
2000 - ...
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| PREVIA III (_R2_, _R5_) 2.4 (ACR50_, ACR50R) | 2005-10 - ... | 125 | 2362 | ||
| PREVIA II (_R3_) 2.4 (ACR30) | 2000-02 - 2006-02 | 115 | 156 | 2362 |
RAV
2000 - 2013
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| RAV 4 III (_A3_) 2.4 (ACA36, ACA38) | 2005-11 - 2013-12 | 125 | 170 | 2362 | |
| RAV 4 III (_A3_) 2.4 4WD (ACA31, ACA33) | 2005-11 - 2013-06 | 125 | 2362 | ||
| RAV 4 III (_A3_) 2.0 4WD (ACA30_, ACA30R) | 2006-02 - 2013-06 | 112 | 152 | 1998 | |
| RAV 4 II (_A2_) 2.0 4WD (ACA21, ACA20) | 2000-05 - 2005-11 | 110 | 150 | 1998 |
VERSO
2001 - 2009
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| AVENSIS VERSO (_M2_) 2.0 VVT-i (ACM20_, ACM20R) | 2001-08 - 2009-11 | 110 | 150 | 1998 |
Alternatives
€23.70
Dispatch on next business day
€16.11
Dispatch on next business day
€18.38
Dispatch on next business day
€12.85
Dispatch on next business day
€17.45
Dispatch on next business day