Specifications
| Colour | Grey |
| Cable Length | 510 mm |
| Connector Shape | triangular |
| Supplementary Article/Supplementary Info 2 | with cable |
| Number of pins | 3 |
| for OE number | 9091905050 |
| Weight | 83.7 g |
| Number of mounting bores | 1 |
| Sensor Type | Inductive Sensor |
| Resistor | 2300 Ohm |
| Packaging length | 7.5 cm |
| Packaging width | 6.5 cm |
| Packaging height | 6 cm |
Shipping Details
| Weight | 0.074 Kg |
| Customs Code | 903180 |
| Country of Origin | China |
€17.33
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch in 28 business days
- Check shipping rates
Inform Me About Availability
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
TOYOTA
Cross-Reference Numbers
DELPHI
SS11161
FAE
LUCAS
SEB5134
MEAT & DORIA
TOYOTA
9091905050
9091905066
VALEO
VEMO
Fit Vehicles
TOYOTA
41 vehicles
DYNA
2001 - ...
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| DYNA Platform/Chassis (KD_, LY_, _Y2_, _U3_, _U4_, _U6_, _U8 3.0 D4d (KDY221, KDY231) | 2009-10 - ... | 100 | 136 | 2982 | |
| DYNA Platform/Chassis (KD_, LY_, _Y2_, _U3_, _U4_, _U6_, _U8 3.0 D4d (KDY261_, KDY251_, KDY231_, KDY221_, KDY221R,... | 2006-09 - ... | 80 | 109 | 2982 | |
| DYNA Platform/Chassis (KD_, LY_, _Y2_, _U3_, _U4_, _U6_, _U8 3.0 D4d (KDY221, KDY231, KDY251, KDY261) | 2006-09 - ... | 106 | 144 | 2982 | |
| DYNA Platform/Chassis (KD_, LY_, _Y2_, _U3_, _U4_, _U6_, _U8 2.5 D4d (KDY220_, KDY230_) | 2001-07 - ... | 65 | 2494 | ||
| DYNA Platform/Chassis (KD_, LY_, _Y2_, _U3_, _U4_, _U6_, _U8 2.5 D4d (KDY230, KDY250, KDY220) | 2001-08 - ... | 75 | 2494 |
HIACE
2001 - ...
HILUX
2001 - 2015
LAND
2002 - ...
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| LAND CRUISER PRADO (_J12_) 3.0 D-4D (KDJ120, KDJ125) | 2002-09 - 2009-08 | 120 | 163 | 2982 | |
| LAND CRUISER PRADO (_J12_) 3.0 D-4D (KDJ120, KDJ125) | 2004-07 - 2009-08 | 122 | 166 | 2982 | |
| LAND CRUISER PRADO (_J12_) 3.0 D-4D (KDJ120, KDJ125, KDJ121) | 2002-09 - 2010-12 | 127 | 173 | 2982 | |
| LAND CRUISER PRADO (_J12_) 3.0 D-4D (KDJ120_) | 2006-08 - 2009-07 | 150 | 204 | 2982 | |
| LAND CRUISER VAN (_J15_) 3.0 D4d 4WD (KDJ155, KDJ150) | 2011-01 - ... | 140 | 2982 | ||
| LAND CRUISER PRADO (_J15_) 3.0 D-4D (KDJ155_, KDJ150_, KDJ150R, KDJ155R) | 2009-08 - ... | 140 | 190 | 2982 |
Alternatives
€60.45
Dispatch on next business day
€16.53
Dispatch on next business day
€14.95
dispatch in 2 business days
€39.92
dispatch in 28 business days