Specifications
| Core Depth | 12 mm |
| Core Length | 666 mm |
| Core Width | 359 mm |
| Chemical Properties | Corrosion resistant |
| Inlet Diameter | 18 mm |
| Material | Aluminium |
| Supplementary Article/Supplementary Info | with nitrogen filling |
| Outlet Diameter | 13.8 mm |
| Refrigerant | R 134a |
| Refrigerant | R 1234yf |
| Supplementary Article/Supplementary Info 2 | with dryer |
Shipping Details
| Weight | 2.148 Kg |
| Weight Volumetric | 12.888 Kg |
| Customs Code | 841899 |
| Country of Origin | Denmark |
€114.82
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
Fit Vehicles
LAND ROVER
36 vehicles
DISCOVERY
2014 - ...
RANGE
2011 - 2019
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| RANGE ROVER EVOQUE (L538) 2.0 D 4x4 | 2017-08 - 2019-12 | 177 | 241 | 1999 | |
| RANGE ROVER EVOQUE (L538) 2.0 D 4x4 | 2015-05 - 2019-12 | 132 | 180 | 1999 | |
| RANGE ROVER EVOQUE (L538) 2.0 D 4x4 | 2015-06 - 2019-12 | 110 | 150 | 1999 | |
| RANGE ROVER EVOQUE (L538) 2.0 D | 2015-06 - 2019-12 | 110 | 150 | 1999 | |
| RANGE ROVER EVOQUE (L538) 2.0 4x4 | 2017-08 - 2019-12 | 177 | 241 | 1997 | |
| RANGE ROVER EVOQUE (L538) 2.0 4x4 | 2017-08 - 2019-12 | 213 | 290 | 1997 | |
| RANGE ROVER EVOQUE Convertible (L538) 2.0 D 4x4 | 2017-08 - 2019-12 | 177 | 241 | 1999 | |
| RANGE ROVER EVOQUE Convertible (L538) 2.0 D 4x4 | 2015-11 - 2019-12 | 132 | 180 | 1999 | |
| RANGE ROVER EVOQUE Convertible (L538) 2.0 D 4x4 | 2015-11 - 2019-12 | 110 | 150 | 1999 | |
| RANGE ROVER EVOQUE Convertible (L538) 2.0 4x4 | 2017-08 - 2019-12 | 177 | 241 | 1997 | |
| RANGE ROVER EVOQUE Convertible (L538) 2.0 4x4 | 2015-11 - 2019-12 | 177 | 241 | 1999 | |
| RANGE ROVER EVOQUE (L538) 2.0 4x4 | 2011-06 - 2019-12 | 177 | 241 | 1999 | |
| RANGE ROVER EVOQUE (L538) 2.0 4x4 | 2011-09 - 2019-12 | 176 | 1999 |
Alternatives
€95.14
Dispatch on next business day
€90.08
Dispatch on next business day
€197.80
dispatch in 28 business days
€99.30
dispatch in 28 business days