Specifications
| Cooling fins material | Aluminium |
| Core Depth | 32 mm |
| Core Length | 321 mm |
| Core Width | 278 mm |
| Inlet Diameter | 20 mm |
| Outlet Diameter | 18 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Supplementary Article/Supplementary Info 2 | without expansion tank |
| Supplementary Article/Supplementary Info | without gasket/seal |
| Water Tank Material | Aluminium radiator |
Shipping Details
| Weight | 2.048 Kg |
| Weight Volumetric | 6.144 Kg |
| Customs Code | 870891 |
| Country of Origin | China |
€93.02
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
LAND ROVER
Cross-Reference Numbers
AKS DASIS
020067N
AUTOGAMMA
107687
AVA Clever Choice
AU2334
KALE OTO RADYATÖR
356215
LAND ROVER
FPLA8D048AA
FPLA8D048AB
LR034577
LR062670
LR181521
MAGNETI MARELLI
350213210500
MAHLE
CR1939000S
NRF
REACH Cooling
4113433
THERMOTEC
TRUCKTEC AUTOMOTIVE
VALEO
701181
717350
VAN WEZEL
2012701
Fit Vehicles
LAND ROVER
57 vehicles
DEFENDER
2020 - ...
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| DEFENDER Station Wagon (L663) D350 MHEV 4x4 | 2024-05 - ... | 258 | 2997 | ||
| DEFENDER Van (L663) 3.0 D350 MHEV 4x4 | 2024-05 - ... | 258 | 2997 | ||
| DEFENDER Station Wagon (L663) D300 MHEV 4x4 | 2020-09 - ... | 221 | 2997 | ||
| DEFENDER Van (L663) 3.0 D250 MHEV 4x4 | 2020-09 - ... | 183 | 2997 | ||
| DEFENDER Van (L663) 3.0 D300 MHEV 4x4 | 2020-09 - ... | 221 | 2997 | ||
| DEFENDER Station Wagon (L663) D200 MHEV 4x4 | 2020-09 - ... | 147 | 2997 | ||
| DEFENDER Van (L663) 3.0 D200 MHEV 4x4 | 2020-09 - ... | 147 | 2997 | ||
| DEFENDER Station Wagon (L663) D250 MHEV 4x4 | 2020-09 - ... | 183 | 2997 |
DISCOVERY
2016 - ...
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| DISCOVERY V (L462) D350 MHEV 4x4 | 2024-05 - ... | 257 | 2997 | ||
| DISCOVERY V (L462) 2.0 Si4 4x4 | 2017-09 - ... | 221 | 1997 | ||
| DISCOVERY V (L462) D250 MHEV 4x4 | 2020-12 - ... | 183 | 2997 | ||
| DISCOVERY V (L462) D300 MHEV 4x4 | 2020-12 - ... | 221 | 2997 | ||
| DISCOVERY V (L462) P360 MHEV 4x4 | 2020-12 - ... | 265 | 2996 | ||
| DISCOVERY V VAN (L462) 2.0 Sd4 4x4 | 2016-09 - ... | 177 | 1999 | ||
| DISCOVERY V VAN (L462) 3.0 Td6 4x4 | 2016-09 - ... | 190 | 2993 | ||
| DISCOVERY V VAN (L462) 3.0 Sdv6 4x4 | 2018-09 - ... | 225 | 2993 | ||
| DISCOVERY V VAN (L462) 3.0 Scv6 4x4 | 2016-09 - ... | 250 | 2995 | ||
| DISCOVERY V (L462) 3.0 SDV6 4x4 | 2018-09 - ... | 225 | 2993 | ||
| DISCOVERY V (L462) 2.0 Sd4 4x4 | 2016-09 - ... | 177 | 241 | 1999 | |
| DISCOVERY V (L462) 3.0 SCV6 4x4 | 2016-09 - ... | 250 | 340 | 2995 | |
| DISCOVERY V (L462) 3.0 Td6 4x4 | 2016-09 - ... | 190 | 258 | 2993 | |
| DISCOVERY V (L462) 3.0 D 4x4 | 2016-09 - ... | 183 | 249 | 2993 | |
| DISCOVERY V (L462) 3.0 D 4x4 | 2016-09 - ... | 155 | 211 | 2993 | |
| DISCOVERY V VAN (L462) 2.0 Si4 4x4 | 2017-09 - ... | 221 | 1997 |
RANGE
2012 - 2022
Alternatives
€57.02
Dispatch on next business day
€61.33
Dispatch on next business day
€68.17
Dispatch on next business day