Rear Axle Right, behind the axle
Specifications
| paired article number | 2147137 |
| Fitting Position | Rear Axle Right |
| Fitting Position | behind the axle |
| Manufacturer Restriction | LUCAS |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper with integrated parking brake |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Piston Diameter | 38 mm |
| for brake disc thickness | 12 mm |
| Brake Disc Type | solid |
| for brake disc diameter | 280 mm |
| Material | Cast Iron |
| Cable ID | Ø 3,0 mm |
| Net weight | 2.7 kg |
Shipping Details
| Weight | 2.791 Kg |
| Customs Code | 870830 |
| Country of Origin | China |
€43.52
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
VAG
VW
Cross-Reference Numbers
ATE
24.3384-1718.5
27.1300-5111.3
BOSCH
0986135335
BREMBO
BUDWEG CALIPER
Brake ENGINEERING
CA1782R
CARDONE
388172
CEF
6506075
DELCO REMY
DELPHI
LC7347
DENCKERMANN
B190252R
DRI
ELSTOCK
ERA Benelux
BC52821
FRIESEN
QBS4372
FTE
GENERAL RICAMBI
HELLA
8AC355383-421
8AN355440-681
RE-EX
506-00543
SHAFTEC
BC9328R
TMI
BR000543
UBD
54507
VAG
701615424
VW
701615424
sbs
13012147138
Fit Vehicles
VW
31 vehicles
TRANSPORTER
1990 - 2003
Alternatives
€76.16
Dispatch on next business day
€62.84
Dispatch on next business day
€134.43
Dispatch on next business day
€69.92
Dispatch on next business day
TRW ® BHN173
Brake Caliper
No longer deliverable by the manufacturer
Product has been replaced by:
BHN173E