behind the axle, Rear Axle Left
Specifications
| paired article number | 2147300 |
| Fitting Position | Rear Axle Left |
| Fitting Position | behind the axle |
| Manufacturer Restriction | TRW |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper with integrated parking brake |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Piston Diameter | 41 mm |
| for brake disc thickness | 12 mm |
| Brake Disc Type | solid |
| for brake disc diameter | 288 mm |
| Material | Cast Iron |
| Net weight | 3.08 kg |
Shipping Details
| Weight | 3.08 Kg |
| Customs Code | 870830 |
| Country of Origin | China |
€44.86
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
AUDI
SEAT
VAG
Cross-Reference Numbers
ATE
AUDI
8E0615423D
8E0615423H
BREMBO
BUDWEG CALIPER
Brake ENGINEERING
CA2597
CARDONE
385584
DELCO REMY
DC73744
DRI
ELSTOCK
FTE
HELLA
8AC355384-891
RE-EX
506-04844
SEAT
8E0615423H
TMI
BR004844
VAG
8E0615423D
8E0615423H
VW
8E0615423D
8E0615423H
sbs
13012147299
Fit Vehicles
AUDI
36 vehicles
A4
2004 - 2009
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| A4 B7 Avant (8ED) 2.0 TFSI | 2005-06 - 2008-06 | 162 | 220 | 1984 | |
| A4 B7 Avant (8ED) 3.0 quattro | 2004-11 - 2006-07 | 160 | 218 | 2976 | |
| A4 B7 Convertible (8HE) 3.2 FSI quattro | 2006-01 - 2009-03 | 188 | 255 | 3123 | |
| A4 B7 (8EC) 2.7 TDI | 2006-01 - 2008-06 | 132 | 180 | 2698 | |
| A4 B7 (8EC) 3.0 TDI quattro | 2004-11 - 2008-06 | 150 | 204 | 2967 | |
| A4 B7 (8EC) 3.0 TDI quattro | 2006-01 - 2008-06 | 171 | 233 | 2967 | |
| A4 B7 (8EC) 2.5 TDI | 2004-11 - 2006-05 | 120 | 163 | 2496 | |
| A4 B7 (8EC) 2.7 TDI | 2005-11 - 2008-06 | 120 | 163 | 2698 | |
| A4 B7 Avant (8ED) 3.0 TDI quattro | 2004-11 - 2008-06 | 150 | 204 | 2967 | |
| A4 B7 Convertible (8HE) 2.0 TFSI 16V | 2006-01 - 2009-03 | 147 | 200 | 1984 | |
| A4 B7 Convertible (8HE) 3.2 FSI | 2006-01 - 2009-03 | 188 | 255 | 3123 | |
| A4 B7 Avant (8ED) 2.0 TFSI | 2006-10 - 2008-06 | 125 | 170 | 1984 | |
| A4 B7 (8EC) 1.6 | 2004-11 - 2008-06 | 75 | 102 | 1595 | |
| A4 B7 (8EC) 2.0 TFSI | 2005-06 - 2008-06 | 162 | 220 | 1984 | |
| A4 B7 (8EC) 2.0 TFSI quattro | 2004-11 - 2008-06 | 147 | 200 | 1984 | |
| A4 B7 (8EC) 2.0 TFSI quattro | 2005-06 - 2008-06 | 162 | 220 | 1984 | |
| A4 B7 (8EC) 3.0 quattro | 2004-11 - 2006-07 | 160 | 218 | 2976 | |
| A4 B7 (8EC) 3.2 FSI | 2005-01 - 2008-06 | 188 | 255 | 3123 | |
| A4 B7 (8EC) 3.2 FSI quattro | 2005-01 - 2008-06 | 188 | 255 | 3123 | |
| A4 B7 Convertible (8HE) 2.7 TDI | 2006-06 - 2009-03 | 132 | 180 | 2698 | |
| A4 B7 Convertible (8HE) 3.0 TDI quattro | 2006-01 - 2009-03 | 171 | 233 | 2967 | |
| A4 B7 Convertible (8HE) 3.0 TDI quattro | 2006-01 - 2009-03 | 150 | 204 | 2967 | |
| A4 B7 (8EC) 2.0 TFSI | 2004-11 - 2008-06 | 147 | 200 | 1984 | |
| A4 B7 (8EC) 2.0 TFSI | 2006-10 - 2008-06 | 125 | 170 | 1984 | |
| A4 B7 Avant (8ED) 3.0 TDI quattro | 2006-01 - 2008-06 | 171 | 233 | 2967 | |
| A4 B7 (8EC) 2.0 TDI | 2006-06 - 2008-06 | 125 | 170 | 1968 | |
| A4 B7 Avant (8ED) 2.0 TDI | 2006-06 - 2008-06 | 125 | 170 | 1968 | |
| A4 B7 Avant (8ED) 2.0 TFSI | 2004-11 - 2008-06 | 147 | 200 | 1984 | |
| A4 B7 Avant (8ED) 2.0 TFSI quattro | 2004-11 - 2008-06 | 147 | 200 | 1984 | |
| A4 B7 Avant (8ED) 2.0 TFSI quattro | 2005-06 - 2008-06 | 162 | 220 | 1984 | |
| A4 B7 Avant (8ED) 2.5 TDI | 2004-11 - 2006-05 | 120 | 163 | 2496 | |
| A4 B7 Avant (8ED) 2.7 TDi | 2005-11 - 2008-03 | 120 | 163 | 2698 | |
| A4 B7 Avant (8ED) 2.7 TDI | 2006-01 - 2008-06 | 132 | 180 | 2698 | |
| A4 B7 Avant (8ED) 3.0 | 2004-11 - 2006-05 | 160 | 218 | 2976 | |
| A4 B7 Avant (8ED) 3.2 FSI | 2005-01 - 2008-06 | 188 | 255 | 3123 | |
| A4 B7 Avant (8ED) 3.2 FSI quattro | 2005-01 - 2008-06 | 188 | 255 | 3123 |
SEAT
4 vehicles
EXEO
2009 - 2013
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| EXEO (3R2) 2.0 TFSI | 2009-03 - 2013-05 | 147 | 200 | 1984 | |
| EXEO (3R2) 2.0 TFSI | 2010-05 - 2013-05 | 155 | 211 | 1984 | |
| EXEO ST (3R5) 2.0 TFSI | 2009-06 - 2013-05 | 147 | 200 | 1984 | |
| EXEO ST (3R5) 2.0 TFSI | 2010-05 - 2013-05 | 155 | 211 | 1984 |
Alternatives
€64.62
Dispatch on next business day
€82.44
Dispatch on next business day
€104.25
dispatch in 2 business days
TRW ® BHS1026
Brake Caliper
No longer deliverable by the manufacturer
Product has been replaced by:
BHS1026EATE ® 24.3414-1713.7
Brake Caliper
No longer deliverable by the manufacturer
Product has been replaced by:
24.3414-1713.5