Specifications
| Material | Aluminium |
| Core Length | 610 mm |
| Core Width | 378 mm |
| Core Depth | 34 mm |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
Shipping Details
| Weight | 5.032 Kg |
| Weight Volumetric | 20.128 Kg |
| Customs Code | 870891 |
| Country of Origin | China |
€58.39
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
4SEASONS
106047
AKS DASIS
060013N
060730N
AVA Clever Choice
CITROËN
1301J4
1301JY
1301W8
1301X3
EACLIMA
31R10066
31R10070
FRIGAIR
01083063
HELLA
MAGNETI MARELLI
BM377
MAHLE
NISSENS
PEUGEOT
1301J4
1301JY
1301W8
1301X3
VAN WEZEL
09002108
09002112
Fit Vehicles
CITROËN
9 vehicles
ZX
1991 - 1999
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| ZX Break (N2) 1.9 D | 1993-10 - 1997-10 | 47 | 64 | 1905 | |
| ZX Break (N2) 1.9 D | 1994-06 - 1997-10 | 50 | 68 | 1905 | |
| ZX (N2) 1.9 D | 1993-07 - 1997-06 | 50 | 68 | 1905 | |
| ZX Break (N2) 1.8 D | 1993-10 - 1997-10 | 44 | 60 | 1769 | |
| ZX (N2) 1.8 D | 1993-06 - 1997-06 | 44 | 60 | 1769 | |
| ZX (N2) 1.9 D | 1991-03 - 1997-06 | 47 | 64 | 1905 | |
| ZX Break (N2) 1.9 D | 1993-10 - 1999-07 | 52 | 1905 | ||
| ZX (N2) 1.9 D | 1993-10 - 1999-07 | 52 | 1905 | ||
| ZX Hatchback Van (N2) 1.9 D | 1994-07 - 1997-06 | 50 | 1905 |
PEUGEOT
8 vehicles
306
1993 - 2001
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| 306 Hatchback (7A, 7C, N3, N5) 1.9 D | 1993-04 - 1999-05 | 51 | 1905 | ||
| 306 (7B, N3, N5) 1.9 STD | 1994-02 - 1995-10 | 51 | 1905 | ||
| 306 Hatchback Van 1.9 STD | 1994-02 - 1995-10 | 51 | 1905 | ||
| 306 Hatchback (7A, 7C, N3, N5) 1.8 D | 1993-05 - 2001-05 | 43 | 58 | 1769 | |
| 306 Hatchback (7A, 7C, N3, N5) 1.9 D | 1993-05 - 2001-05 | 47 | 64 | 1905 | |
| 306 Hatchback (7A, 7C, N3, N5) 1.9 D | 1994-06 - 2001-05 | 50 | 68 | 1905 | |
| 306 (7B, N3, N5) 1.9 SLD | 1994-06 - 2001-05 | 47 | 64 | 1905 | |
| 306 (7B, N3, N5) 1.9 SLD | 1994-06 - 2001-05 | 50 | 68 | 1905 |
Alternatives
€85.29
dispatch in 28 business days
€70.58
dispatch in 28 business days
VALEO ® 231181
Radiator, engine cooling
No longer deliverable by the manufacturer
Product has been replaced by:
731181HELLA ® 8MK 376 716-581
Radiator, engine cooling
No longer deliverable by the manufacturer
Product has been replaced by:
8MK376 717-491€77.46
dispatch in 28 business days