Specifications
| Connector Shape | oval |
| Number of pins | 2 |
| Voltage | 12 V |
| Fitting Depth | 70 mm |
| Cable Length | 165 mm |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Supplementary Article/Supplementary Info | with synthetic grease |
Shipping Details
| Weight | 0.092 Kg |
| Customs Code | 853340 |
| Country of Origin | China |
€45.51
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
MERCEDES-BENZ
Cross-Reference Numbers
ASTEMO-HITACHI
137018
2507018
BUGIAD
BES18317
EPS
ERA
FACET
220053
FISPA
82165
KW
422053
MAGNETI MARELLI
MEAT & DORIA
MERCEDES-BENZ
0009054608
0009056504
0019050700
A0009054608
A0009056504
A0019050700
METZGER AUTOTEILE
NGK
PIERBURG
SIDAT
82165
Fit Vehicles
MERCEDES-BENZ
35 vehicles
C-CLASS
2008 - ...
CLS
2011 - 2017
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CLS Shooting Brake (X218) CLS 220 BlueTEC / d (218.901) | 2014-05 - 2017-12 | 125 | 170 | 2143 | |
| CLS Shooting Brake (X218) CLS 250 CDI / BlueTEC / d (218.903, 218.904) | 2012-10 - 2017-12 | 150 | 204 | 2143 | |
| CLS (C218) CLS 250 CDI / BlueTEC / d (218.303, 218.304) | 2011-04 - 2017-12 | 150 | 204 | 2143 |
E-CLASS
2009 - 2016
M-CLASS
2011 - 2015
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| M-CLASS (W166) ML 250 CDI / BlueTEC 4-matic (166.004, 166.003) | 2011-06 - 2015-12 | 150 | 204 | 2143 |
SLK
2012 - ...
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| SLK (R172) 250 CDI / d (172.403) | 2012-01 - ... | 150 | 204 | 2143 |
Alternatives
€65.47
Dispatch on next business day
€45.24
Dispatch on next business day
€58.08
Dispatch on next business day
€41.58
Dispatch on next business day
€42.80
dispatch in 7 business days