Dimensions and size
| Height | 112 | mm |
Specifications
| Supplementary Article/Supplementary Info 2 | with piston ring carrier |
| Recess Depth 1 | 18.8 mm |
| Piston Clearance | 0.1 mm |
| Compression Height | 66.3 mm |
| Cylinder Bore | 106.5 mm |
| Bolt Head Diameter | 41 mm |
| Recess Diameter | 58.5 mm |
| Bolt Length | 84 mm |
| Component Number | 08-181100-00 |
| Standard Size | STD |
Shipping Details
| Weight | 1.834 Kg |
| Customs Code | 840999 |
| Country of Origin | Turkey |
€95.55
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns