No longer deliverable by the manufacturer
Dimensions and size
| Height | 101.2 | mm |
Specifications
| Supplementary Article/Supplementary Info 2 | with piston ring carrier |
| Recess Depth 1 | 22.8 mm |
| Piston Clearance | 0.12 mm |
| Compression Height | 59.6 mm |
| Cylinder Bore | 103 mm |
| Bolt Head Diameter | 34 mm |
| Recess Diameter | 49.8 mm |
| Bolt Length | 90 mm |
| Component Number | 08-783900-00 |
| Machined | with cut-out for oil jet |
| Standard Size | STD |
Shipping Details
| Weight | 1.703 Kg |
| Customs Code | 840999 |
| Country of Origin | Poland |
No longer available