No longer deliverable by the manufacturer
Dimensions and size
| Height | 76 | mm |
Specifications
| Supplementary Article/Supplementary Info 2 | with piston ring carrier |
| Piston Clearance | 0.08 mm |
| Piston Protrusion | 2.3 mm |
| Compression Height | 43 mm |
| Cylinder Bore | 82.6 mm |
| Bolt Head Diameter | 26 mm |
| Bolt Length | 69 mm |
| Component Number | 08-783800-00 |
| Machined | with cut-out for oil jet |
| Surface | Hard Anodized |
| Standard Size | STD |
Shipping Details
| Weight | 0.853 Kg |
| Customs Code | 840999 |
| Country of Origin | Belgium |
No longer available