Front Axle
Dimensions and size
| Length | 605 | mm |
Specifications
| Fitting Position | Front Axle |
| Seal Ring Diameter | 53.8 mm |
| Wheel-sided joint diameter | 103 mm |
| External Toothing differential side | 27 |
| Transmission-sided joint diameter | 96 mm |
| New Part |
Shipping Details
| Weight | 6.661 Kg |
| Customs Code | 870850 |
| Country of Origin | China |
€95.52
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch in 28 business days
- Check shipping rates
Inform Me About Availability
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
CADILLAC
13166590
9186550
95520755
CIFAM
655-1190
DEPA
3337300
EAI
T58255
GENERAL RICAMBI
GSP
METELLI
OPEL
13166587
13166590
374470
374536
374537
9186550
95520755
RCA FRANCE
OA922AN
SAAB
13166590
9186550
SKF
VAUXHALL
13166587
13166590
9186550
95520755
Fit Vehicles
CADILLAC
2 vehicles
BLS
2006 - ...
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| BLS 1.9 D | 2006-04 - ... | 110 | 150 | 1910 | |
| BLS Wagon 1.9 D | 2007-12 - ... | 110 | 150 | 1910 |
OPEL
30 vehicles
SIGNUM
2003 - 2008
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| SIGNUM Hatchback (Z03) 1.9 CDTI (F48) | 2004-04 - 2008-02 | 88 | 120 | 1910 | |
| SIGNUM Hatchback (Z03) 1.9 CDTI (F48) | 2004-04 - 2008-02 | 110 | 150 | 1910 | |
| SIGNUM Hatchback (Z03) 1.9 CDTI (F48) | 2005-08 - 2008-02 | 74 | 100 | 1910 | |
| SIGNUM Hatchback (Z03) 2.0 Turbo (F48) | 2003-05 - 2008-12 | 129 | 175 | 1998 | |
| SIGNUM Hatchback (Z03) 2.2 DTI (F48) | 2003-05 - 2004-04 | 92 | 125 | 2172 | |
| SIGNUM Hatchback (Z03) 3.0 V6 CDTI (F48) | 2003-05 - 2005-07 | 130 | 177 | 2958 | |
| SIGNUM Hatchback (Z03) 3.2 V6 (F48) | 2003-05 - 2005-07 | 155 | 211 | 3175 |
VECTRA
2002 - 2009
SAAB
6 vehicles
9-3
2004 - 2015
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| 9-3 Convertible (YS3F) 1.9 TiD | 2004-09 - 2015-02 | 88 | 120 | 1910 | |
| 9-3 Convertible (YS3F) 1.9 TiD | 2006-01 - 2015-02 | 110 | 150 | 1910 | |
| 9-3 Estate (E50) 1.9 TiD | 2005-03 - 2015-02 | 88 | 120 | 1910 | |
| 9-3 Estate (E50) 1.9 TiD | 2005-03 - 2015-02 | 110 | 150 | 1910 | |
| 9-3 (YS3F, E79, D79, D75) 1.9 TiD | 2004-09 - 2015-02 | 88 | 120 | 1910 | |
| 9-3 (YS3F, E79, D79, D75) 1.9 TiD | 2004-09 - 2015-02 | 110 | 150 | 1910 |
Alternatives
€112.36
Dispatch on next business day
€59.33
Dispatch on next business day
€219.94
Dispatch on next business day
€282.04
dispatch in 28 business days
€172.60
dispatch in 28 business days