Dimensions and size
| Length | 721 | mm |
Specifications
| External Toothing wheel side | 21 |
| Internal Gearing Differential Side | 23 transmission connection |
| Number of Teeth, ABS ring | 26 |
| ABS-Ring Diameter | 85 mm |
| Seal Ring Diameter | 52 mm |
| Wheel-sided joint diameter | 83 mm |
| Transmission-sided joint diameter | 79 mm |
| Thread Size | M20x1.5 |
| Dust Cover | without dust cover |
| Exchange Part | |
| Supplementary Article/Supplementary Info 2 | with nut |
Shipping Details
| Weight | 5.608 Kg |
| Customs Code | 870899 |
| Country of Origin | Italy |
€138.73
- Price Includes VAT 0%
- Includes core price €12.06
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
RENAULT
Cross-Reference Numbers
LÖBRO
MEYLE
QUINTON HAZELL
T1140A
RENAULT
7700106009
7700106013
7700110482
7700110483
7700111190
7700114453
7700115010
7701352774
7701352776
7701352882
7701470721
7701471084
7701471284
8200105214
8200274162
TrakMotive
30-0697
Fit Vehicles
RENAULT
49 vehicles
CLIO
1998 - ...
KANGOO
1997 - ...
THALIA
1998 - 2009
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| THALIA I (LB_) 1.4 | 2000-08 - 2005-10 | 55 | 75 | 1390 | |
| THALIA I (LB_) 1.4 16V | 2000-08 - 2009-02 | 72 | 98 | 1390 | |
| THALIA I (LB_) 1.5 dCi | 2002-04 - 2009-02 | 48 | 65 | 1461 | |
| THALIA I (LB_) 1.6 16V | 2000-07 - 2009-02 | 79 | 1598 | ||
| THALIA I (LB_) 1.6 | 1998-03 - 2008-10 | 66 | 1598 |
Alternatives
€75.69
Dispatch on next business day
€49.46
Dispatch on next business day
€71.70
Dispatch on next business day
€49.73
Dispatch on next business day
€93.03
Dispatch on next business day