No longer deliverable by the manufacturer
Specifications
| Exchange Part | |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charging Current | 70 A |
| Pulleys | with belt pulley |
| Number of ribs | 6 |
| Belt Pulley Ø | 60 mm |
Shipping Details
| Weight | 6.796 Kg |
| Customs Code | 851150 |
| Country of Origin | Poland |
No longer available
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
ALANKO
10442276
11442276
ASHIKA
BOSCH
0986043101
986043101
Bosch UP Test
F042A05042
CASCO
CAL20121AS
EAI
56867
ELSTOCK
HC-PARTS
JA1526IR
HELLA
ISUZU
8971891122
8971891123
8971891124
8971891125
8971891126
JAPANPARTS
LUCAS
MAGNETI MARELLI
MAPCO
13822
OPEL
1204157
93178173
97189112
Fit Vehicles
OPEL
13 vehicles
ASTRA
2000 - 2005
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| ASTRA G Estate (T98) 1.7 DTI 16V (F35) | 2000-02 - 2004-07 | 55 | 75 | 1686 | |
| ASTRA G Hatchback (T98) 1.7 DTI 16V (F08, F48) | 2000-02 - 2005-01 | 55 | 75 | 1686 | |
| ASTRA G Saloon (T98) 1.7 DTI 16V (F69) | 2000-02 - 2005-01 | 55 | 75 | 1686 | |
| ASTRA G Estate Van (F70) 1.7 DTI 16V (F70) | 2000-02 - 2005-04 | 55 | 75 | 1686 |
COMBO
2001 - ...
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| COMBO Box Body/MPV 1.7 DI 16V | 2001-10 - ... | 48 | 65 | 1686 | |
| COMBO Box Body/MPV 1.7 DTI 16V | 2001-10 - ... | 55 | 75 | 1686 | |
| COMBO Tour 1.7 DI 16V | 2001-10 - 2004-06 | 48 | 65 | 1686 | |
| COMBO Tour 1.7 DTI 16V | 2001-10 - 2004-06 | 55 | 75 | 1686 |
CORSA
2000 - 2009
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CORSA C Hatchback Van (X01) 1.7 DI 16V (F08, W5L) | 2000-09 - 2003-07 | 48 | 65 | 1686 | |
| CORSA C Hatchback Van (X01) 1.7 DTI 16V (F08, W5L) | 2000-09 - 2003-07 | 55 | 75 | 1686 | |
| CORSA C (X01) 1.7 DI (F08, F68) | 2000-09 - 2009-12 | 48 | 65 | 1686 | |
| CORSA C (X01) 1.7 DTI (F08, F68) | 2000-09 - 2009-12 | 55 | 75 | 1686 |
MERIVA
2003 - 2010
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| MERIVA A MPV (X03) 1.7 DTI (E75) | 2003-09 - 2010-05 | 55 | 75 | 1686 |
Alternatives
€182.96
Dispatch on next business day
€200.99
Dispatch on next business day
€180.06
Dispatch on next business day
€161.33
dispatch in 2 business days
€257.63
dispatch in 4 business days