Specifications
| Alternator Charging Current | 150 A |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Number of grooves | 7 |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Voltage | 12 V |
| Belt Pulley Ø | 49 mm |
| Exchange Part | |
| Number of ribs | 7 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
Shipping Details
| Weight | 6.734 Kg |
| Customs Code | 851150 |
| Country of Origin | Poland |
€170.90
- Price Includes VAT 0%
- Includes core price €21.84
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
RENAULT
Cross-Reference Numbers
AS-PL
BOSCH
CASCO
CAL10496AS
DELCO REMY
DRA0553
DRI
2303321402
ELSTOCK
285780
HC-Cargo
115649
HC-PARTS
CA1918IR
HELLA
LAUBER
11.1918
LAU 11.1918
LUCAS
RENAULT
7711368601
8200474219
8200660041
WAI
20332N
Fit Vehicles
RENAULT
32 vehicles
GRAND
2004 - 2016
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| GRAND SCÉNIC II (JM0/1_) 1.9 dCi (JM15) | 2005-05 - 2008-11 | 81 | 110 | 1870 | |
| GRAND SCÉNIC II (JM0/1_) 1.9 dCi (JM14) | 2004-04 - 2008-02 | 96 | 131 | 1870 | |
| GRAND SCÉNIC II (JM0/1_) 1.9 dCi (JM0G, JM12, JM1G, JM2C) | 2004-04 - 2006-05 | 88 | 120 | 1870 | |
| GRAND SCÉNIC III (JZ0/1_) 1.9 dCi (JZ0J, JZ0N, JZ1K, JZ1S) | 2009-02 - 2016-09 | 96 | 131 | 1870 | |
| GRAND SCÉNIC II (JM0/1_) 1.9 dCi | 2005-05 - 2009-01 | 85 | 116 | 1870 |
LAGUNA
2005 - 2007
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| LAGUNA II (BG0/1_) 2.0 16V (BG1Y) | 2005-01 - 2007-09 | 150 | 204 | 1998 | |
| LAGUNA II Grandtour (KG0/1_) 2.0 16V (KG1Y) | 2005-01 - 2007-09 | 150 | 204 | 1998 |
MEGANE
2002 - ...
SCÉNIC
2003 - 2016
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| SCÉNIC III (JZ0/1_) 1.9 dCi (JZ0J, JZ1J, JZ1K, JZ1S) | 2009-02 - 2016-09 | 96 | 131 | 1870 | |
| SCÉNIC II (JM0/1_) 1.9 dCi (JM14) | 2005-05 - 2008-11 | 96 | 131 | 1870 | |
| SCÉNIC II (JM0/1_) 1.9 D | 2006-06 - 2008-11 | 85 | 116 | 1870 | |
| SCÉNIC II (JM0/1_) 1.9 dCi (JM0G, JM12, JM1G, JM2C) | 2003-06 - 2006-05 | 88 | 120 | 1870 | |
| SCÉNIC II (JM0/1_) 1.9 dCi (JM15) | 2005-05 - 2008-11 | 81 | 110 | 1870 |
Alternatives
€297.91
Dispatch on next business day
€143.04
Dispatch on next business day
€258.04
Dispatch on next business day