On demand
Specifications
| Alternator Charging Current | 70 A |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | V-Ribbed Belt Pulley |
| Number of grooves | 5 |
| Exchange Part | |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Number of ribs | 5 |
| Belt Pulley Ø | 57 mm |
Shipping Details
| Weight | 5.5 Kg |
| Customs Code | 851150 |
| Country of Origin | Poland |
No longer available
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
LOMBARDINI
TOYOTA
Cross-Reference Numbers
ALANKO
10441450
10441518
10441519
10441853
10442832
11441450
11441518
11441519
11441853
11442832
AS-PL
BORG & BECK
BBA2600
BOSCH
CEVAM
9247
DA SILVA
030894
DENSO
1002117180
1002117640
1002117780
1002117910
1002118320
1002118330
1002118340
1002118470
1002118590
1012115210
ELSTOCK
282555
FARCOM
111435
113694
FRIESEN
9051271
HELLA
730 117-001
8EL730117001
HERTH+BUSS ELPARTS
J5112071
HOLGER CRISTIANSEN
JA783IR
LAUBER
11.0783
LAU 11.0783
LOMBARDINI
SA695
LUCAS
MAGNETI MARELLI
600000164610
944390512710
QUINTON HAZELL
QRA1417
SPIDAN
5413
TOYOTA
27060-74140 80
27060-74290
2706074110
2706074120
2706074140
2706074150
2706074190
2706074210
2706074220
2706074280
TRW
LRB 213
UBD
13492
VALEO
WAI
13440N
Fit Vehicles
TOYOTA
10 vehicles
CARINA
1987 - 1992
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CARINA V Saloon (_T17_) 2.0 GLI (ST171) | 1987-12 - 1992-03 | 89 | 121 | 1998 | |
| CARINA V Estate (_T17_) 2.0 (ST171_, ST171R) | 1987-12 - 1992-04 | 89 | 121 | 1998 | |
| CARINA V (_T17_) 2.0 GLI (ST171) | 1987-12 - 1992-03 | 89 | 121 | 1998 |
CELICA
1989 - 1999
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CELICA Convertible (_T18_) 2.0 GTi (ST182) | 1989-10 - 1993-11 | 115 | 156 | 1998 | |
| CELICA Coupe (_T18_) 2.0 (ST182, ST183) | 1989-10 - 1994-01 | 115 | 156 | 1998 | |
| CELICA Coupe (_T18_) 2.0 4WD (ST185) | 1989-10 - 1993-11 | 150 | 204 | 1998 | |
| CELICA Coupe (_T18_) 2.0 4WD (ST185) | 1989-10 - 1994-01 | 153 | 208 | 1998 | |
| CELICA Coupe (_T20_) 2.0 i 16V (ST202_, ST202) | 1996-04 - 1999-11 | 125 | 170 | 1998 | |
| CELICA Coupe (_T20_) 2.0 i 16V (ST202/GT) | 1993-11 - 1999-11 | 129 | 175 | 1998 | |
| CELICA Coupe (_T20_) 2.0 i Turbo 4WD (ST205) | 1994-02 - 1999-11 | 178 | 242 | 1998 |
Alternatives
€106.26
Dispatch on next business day