Specifications
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Voltage | 14 V |
| Alternator Charging Current | 60 A |
| Position/Degree | L 60 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Pulleys | with belt pulley |
| Fastening Type | Single pivoted lever |
| Number of grooves | 1 |
| Connector/Clamp | without connection for speed sensor |
| Supplementary Article/Supplementary Info | with integrated regulator |
| Exchange Part | |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Number of Teeth | 13 |
| Rated Power | 1.4 kW |
| Flange Diameter | 75 mm |
| Number of mounting bores | 2 |
| Number of threaded holes | 2 |
Shipping Details
| Weight | 3.48 Kg |
| Customs Code | 851150 |
| Country of Origin | Poland |
€106.86
- Price Includes VAT 0%
- Includes core price €15.78
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns