Specifications
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 2 kW |
| Number of bores | 2 |
| Number of threaded holes | 1 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Flange Diameter | 82.5 mm |
| Transmission Type | with reduction gear |
| Number of Teeth | 11 |
| Exchange Part | |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Number of mounting bores | 2 |
Shipping Details
| Weight | 5.54 Kg |
| Customs Code | 851140 |
| Country of Origin | Poland |
€132.31
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
ACDelco
DRS3018N
drs3018
AD KÜHNER
20642
AS-PL
BOSCH
0986015331
F042000008
Bosch UP Test
F042S00008
STR5003
CASCO
CST44100
DENSO
028000-7370
028000-7371
028000-7372
028000-7373
0280007307
0280008760
0280008761
0280008762
0280009590
0280009591
0280009592
128000-0361
128000-0362
128000-7351
1280000360
1280007350
1280007353
1280008140
1280008141
1280008142
1280009590
1280009591
1280009592
2280000400
DRI
335009112
335049112
ELSTOCK
251432
ERA
220005
FARCOM
103302
FRIESEN
39-52.237
8052237
HC-PARTS
js642
HELLA
LUCAS
LES0077
lrs00741
PowerMax
8212174
SPIDAN
4222
TOYOTA
2810054070
2810054100
2810054110
2810054170
2810054180
2810054290
VALEO
WAI
18151N
2-2238-ND
Fit Vehicles
TOYOTA
50 vehicles
4
1989 - 1995
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| 4 RUNNER II (_N13_) 2.4 TD (LN130) | 1989-08 - 1995-11 | 66 | 2446 |
CRESSIDA
1980 - 1985
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CRESSIDA Station Wagon (_X6_) 2.2 D (LX60_, LX60) | 1980-09 - 1985-04 | 49 | 67 | 2188 | |
| CRESSIDA Saloon (_X6_) 2.2 D (LX60) | 1980-09 - 1985-04 | 49 | 67 | 2188 |
CROWN
1980 - 1983
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CROWN (_S1_) 2.2 D (LS110_, LS110) | 1980-04 - 1983-07 | 53 | 2188 |
DYNA
1985 - 1995
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| DYNA 150 Platform/Chassis (LY_) 2.4 D (LY60) | 1988-09 - 1995-04 | 55 | 2446 | ||
| DYNA Platform/Chassis (LH8_) 2.4 D (LH80_, LY50_, LY60_) | 1985-08 - 1995-05 | 61 | 83 | 2446 | |
| DYNA Platform/Chassis (LH8_) 2.4 D (LH80_, LH80R) | 1987-08 - 1995-04 | 55 | 75 | 2446 | |
| DYNA 150 Platform/Chassis (LY_) 2.8 D (LY61_) | 1988-08 - 1995-05 | 61 | 2779 |
HIACE
1979 - 2004
HILUX
1979 - 1997
LAND
1984 - 1996
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| LAND CRUISER Hardtop (_J7_) 2.4 TD (LJ70_, LJ70R) | 1990-07 - 1996-05 | 66 | 90 | 2446 | |
| LAND CRUISER (_J7_, _JL7_) 2.4 D (LJ70_, LJ70R) | 1984-11 - 1985-10 | 53 | 72 | 2446 | |
| LAND CRUISER (_J7_, _JL7_) 2.4 TD (LJ70) | 1990-01 - 1993-05 | 66 | 90 | 2446 | |
| LAND CRUISER (_J7_, _JL7_) 2.4 TD (LJ70_, LJ73_, LJ70RV) | 1985-10 - 1990-05 | 63 | 86 | 2446 |
VW
5 vehicles
TARO
1989 - 1997
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| TARO 2.4 D | 1994-07 - 1997-03 | 58 | 79 | 2446 | |
| TARO 2.4 D | 1991-09 - 1994-07 | 59 | 80 | 2446 | |
| TARO 2.4 D | 1989-06 - 1997-03 | 61 | 83 | 2446 | |
| TARO 2.4 D 4x4 | 1994-07 - 1997-03 | 58 | 79 | 2446 | |
| TARO 2.4 D 4x4 | 1989-04 - 1997-03 | 61 | 83 | 2446 |
Alternatives
€192.76
Dispatch on next business day
€82.93
Dispatch on next business day
€109.81
Dispatch on next business day
€204.95
dispatch in 28 business days
VALEO ® 455595
Starter
No longer deliverable by the manufacturer
Product has been replaced by:
460521